Głogów otrzymał wyróżnienie za projekt „Eko Głogów”, który ma na celu poprawę jakości powietrza w mieście przemysłowym.
W ramach drugiej edycji Akademii Miast Przyszłości niemal 60 reprezentantów z 30 średniej wielkości miast przez 4 miesiące pracowało przy wsparciu ekspertów nad konkretnymi projektami w obszarze zielona transformacja: dekarbonizacja ciepłownictwa, zagospodarowanie odpadów, elektromobilność czy zastosowanie technologii wodorowej. Spośród nich jury wyróżniło trzy najciekawsze rozwiązania, które stworzyli samorządowcy z Głogowa, Tarnowskich Gór i Zduńskiej Woli.
Tarnowskie Góry za projekt dekarbonizacji ciepłownictwa i systemu transportu publicznego w oparciu o zielony wodór i energię pozyskiwaną z farmy fotowoltaicznej. Zduńska Wola za projekt „Mikrobiznes Nowej Generacji”, którego celem jest przyciągnięcie do miasta mikroprzedsiębiorców poprzez utworzenie systemu z pakietem usług dla mikrofirm.
Głogów otrzymał wyróżnienie za projekt „Eko Głogów”, który ma na celu poprawę jakości powietrza w mieście przemysłowym poprzez powiększenie floty i infrastruktury dla autobusów elektrycznych oraz zasilanie m.in. zieloną energią z farmy fotowoltaicznej
Wyróżnione miasta mogą liczyć na wsparcie PFR oraz miejskich ekspertów we wdrożeniu tych projektów. Samorządowcy, którzy ukończyli program otrzymają Certyfikaty Eksperta Miast Przyszłości.
– Projekt, który przedstawialiśmy podczas Akademii Miast Przyszłości ma duże szanse na realizację – mówi Rafael Rokaszewicz Prezydent Głogowa.