Dzięki środkom PFRON usunięte zostały bariery architektoniczne. Głogowianka Edyta Owczarz otrzymała dofinansowanie do zakupu i montażu windy bezpośrednio do swojego mieszkania. Starosta zachęca do korzystania z możliwości dofinansowania. Zapewnia, że urzędnicy pomogą pokonać problemy formalne. Na potrzeby indywidualnych osób niepełnosprawnych do wykorzystania jest jeszcze 218.000zł.
Starostwo Glogowskie, PCPR wspiera osoby niepełnosprawne. Jedną z form pomocy jest dofinansowanie do usuwania barier architektornicznych. Edyta Owczarz jest jedną z głogowianek, która otrzymała dofinansowanie do zakupu i montażu windy.
– Dzięki szeroko zakrojonej akcji medialnej prowadzonej w marcu tego roku rozpatrzono pozytywnie 22 wnioski dotyczące usunięcia barier architektonicznych i technicznych mieszkańcom Powiatu Głogowskiego. Z ogólnej puli pozostało jeszcze 218.000zł. na potrzeby indywidualnych osób niepełnosprawnych. Usuwanie barier architektonicznych jest dla nas priorytetem w tym roku, zdajemy sobie sprawę, że są jeszcze osoby uwięzione we własnych domach dlatego apelujemy do osób niepełnosprawnych, które nie mają możliwości opuszczenia domu o podjęcie się tego wyzwania. Pomożemy rozwiązać problemy formalne i krok po kroku poinstruujemy jak skompletować dokumenty wymagane do uzyskania dofinansowania, wiemy, że procedur w tym przypadku jest dość skomplikowana. Deklarujemy fachową pomoc pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Głogowie, którzy realizują te zadania. Nawet najtrudniejsze problemy jesteśmy w stanie rozwiązać. Najważniejsze, aby się zgłosi i zasygnalizować swoje potrzeby – mówi Jarosław Dudkowiak Starosta Głogowski.
W ramach usuwania barier można zbudować podjazd, zamontować windę lub platformę schodową lub dostosować mieszkanie np. łazienkę – zamiast wanny – kabinę prysznicową, ale także zakupić schodołaz, podnośnik transportowy, łóżko rehabilitacyjne i wszystkie inne urządzenia, które pozwolą na podniesienie standardu funkcjonowania osób niepełnosprawnych w ich miejscu zamieszkania.
Aby ubiegać się pomoc finansowa należy spełniać kryteria: orzeczenie o niepełnosprawności, dochody do 2200zł netto (wspólne gospodarstwo domowe) i 2400zł netto (osoba samotna), zaświadczenie lekarskie od specjalista, ze osoba ma problemy w poruszaniu się, dokumenty potwierdzające własność do lokalu, zgoda właściciela budynku na likwidacje barier, kosztorys, projekt przedsięwzięcia, dokumenty wynikające z prawa budowlanego w przypadku podjazdów, wind.
– W tym roku nacisk kładziemy na likwidację barier architektonicznych i technicznych, ale ważne jest także zabezpieczenie kolejnych istotnych potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie osoby, które spełnią kryteria otrzymają dofinansowanie z środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do różnego rodzaju sprzętów niezbędnych do codziennego funkcjonowania, jak wózki inwalidzkie, protezy kończyn, chodziki czterokołowe, łóżka rehabilitacyjne, materace oraz poduszki przeciwodleżynowe, chodziki, pionizatory, obuwie ortopedyczne, aparaty słuchowe, protezy, pieluchomajtki, cewniki w ramach zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze – mówi Krystyna Piasecka -Olejniczak Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Głogowie. – Na ten cel posiadamy jeszcze prawie 200.000zł. Tu procedura jest nieco inna. Najpierw wniosek składa się do Narodowego Funduszu Zdrowia, a potem z kartą zaopatrzenia składa się wniosek do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Głogowie i tej części, której osoba niepełnosprawna nie otrzymała z NFZ otrzyma z środków PFRON. Kolejny zakres pomocy to dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego, jak np. rowery rehabilitacyjne, rowery trójkołowe, rotory rehabilitacyjne oraz inne urządzenia wspomagające domową rehabilitację. Dużym powodzeniem cieszy się dofinansowanie do komputerów. W tym roku z uwagi na wzrost cen podnieśliśmy dofinansowanie do 2500zł. Dofinansowanie otrzymało 47 osób. W tym roku 66 otrzymało dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych. Mamy świadomość, że załatwianie formalności, w tym pozyskanie różnego rodzaju zaświadczeń sprawia największą trudność osobom niepełnosprawnym. Z doświadczenia wielu lat wiemy, że osoby niepełnosprawne mają ograniczone możliwości funkcjonowania i często stan zdrowia ulega pogorszeniu dlatego zakupiony sprzęt, na co dzień pomaga się rehabilitować, co poprawia zarówno stan zdrowotny, jak i komfort życia. Dzięki dofinansowaniu wparcie otrzymuje również rodzina i bliscy, bowiem sprzęt pomaga w opiece nad osobami niepełnosprawnymi – dodaje dyrektorka.
Zgodnie z zapowiedziami ogłoszone zostały 4 konkursy z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zlecanych fundacjom oraz organizacjom pozarządowym. Podobnie jak w ubiegłym roku realizowane jest zadanie pod nazwą „Mobilna rehabilitacja”, co przyczyniło się do znacznego polepszenia stanu zdrowia osób mających problemy w poruszaniu się. Główny nacisk położony jest na mieszkańców obszarów wiejskich ponieważ to one mają utrudniony dostęp do rehabilitacji. W sumie z rehabilitacji i pomocy asystenta skorzysta 55 osób.
– W związku z tym, że dużym powodzeniem cieszył się program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” w tym roku również jest realizowany dla 27 osób niepełnosprawnych. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Głogowie umożliwia osobie niepełnosprawnej samodzielny wybór osoby, która będzie świadczyć usługi asystenta – mówi Jeremi Hołownia Wicestarosta Głogowski.
Usługi asystenta w szczególności mogą polegać na pomocy w: wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne/rozrywkowe/społeczne/ sportowe itp.); wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne; zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji; załatwieniu spraw urzędowych, nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami i korzystaniu z dóbr kultury (tj. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy itp.).
Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Głogowie Krystyna Piasecka –Olejniczak zachęca wszystkich, którzy wymagają wsparcia do kontaktu osobiście, telefonicznie, pocztą elektroniczną, za pośrednictwem systemu SOW lub korespondencyjnie.
– Jednocześnie zachęcamy Państwa do skorzystania z Systemu Obsługi Wsparcia (SOW), który uruchomiliśmy w 2019 roku. Jest to nowoczesna platforma za pomocą której osoby niepełnosprawne i podmioty działające na ich rzecz mogą elektronicznie składać wnioski. Wszystkie aktualne wnioski do pobrania znajdują się na naszej stronie internetowej www.pcpr.glogow.pl. w zakładce: Osoby niepełnosprawne Wnioski do pobrania (+ załączniki). Każdy formularz posiada informację o załącznikach, które należy dołączyć. W celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości można się z nami kontaktować pod nr telefonu 76 837 35 04 – mówi Krystyna Piasecka Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.