Od 28 marca br. nastąpi rewolucja w nadawaniu telewizji naziemnej. Zostanie wprowadzony nowy standard nadawania programów DVB-T2/HEVC. Osoby, które będą musiały wyposażyć się w nowy dekoder mogą skorzystać ze 100 zł wsparcia finansowego.
Obecnym standardem telewizji naziemnej w Polsce jest telewizja cyfrowa DVB-T. Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 ma na celu uzyskanie możliwości odbioru programów telewizyjnych o lepszej jakości niż dotychczas, przy oszczędniejszym wykorzystaniu dostępnych zasobów częstotliwości prowadzącym do pozyskania większej liczby programów telewizyjnych. Krótko mówiąc lepsza jakość i więcej programów odbieranych przez zwykłą antenę. Większość odbiorników wyprodukowanych w ostatnich latach jest dwusystemowa, czyli wyposażona w możliwość odbioru obecnego systemu DVB-T jak i nowego DVB-T2. Jednak część szczególnie tych starszych, pomimo obsługiwania standardu DVB-T2, może mieć problem z odczytaniem obrazu zakodowanego w nowym standardzie. Nie będzie jednak konieczna wymiana telewizora i wydatek większej kwoty. Aby odczytać obraz w nowym standardzie wystarczy wyposażyć się w odpowiedni tuner zwany zewnętrznym dekoderem.
Dla osób, które będą musiały wyposażyć się w nowy dekoder Sejm na ostatnim swoim posiedzeniu przyjął ustawę dzięki której będą mogły skorzystać ze wsparcia finansowego przy jego wymianie.
– Zgodnie z założeniami ustawy świadczenie na zakup dekodera w ramach gospodarstwa domowego, będzie przysługiwać jednej osobie. Staraliśmy się aby wnioskowanie o nowe świadczenie było bardzo proste. Do wyboru będzie kilka opcji: elektroniczny formularz, tradycyjny wniosek, możliwości wnioskowania przez pełnomocnika – członka rodziny lub domownika – mówi Wojciech Zubowski Poseł na Sejm RP. – Po złożeniu wniosku, uprawniona osoba otrzyma dokument tzw. bon potwierdzający przyznanie świadczenia na zakup dekodera i będzie mogła go zrealizować w jednym ze sklepów RTV, które zgłoszą się do udziału w programie. Świadczenie będzie jednorazowe w wysokości 100 złotych i powinno pozwolić w całości lub w części na pokrycie kosztu zakupu urządzenia umożliwiającego dalszy odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie – dodaje poseł.
Wniosek o uzyskanie świadczenia będzie można składać elektronicznie – z wykorzystaniem platformy gov.pl, lub za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej S.A. Umożliwi to uzyskanie świadczenia także przez osoby z ograniczonym dostępem do usług cyfrowych. Zwrotnie osoba składająca taki wniosek otrzyma specjalny kod na podany we wniosku adres email lub w postaci wydruku gdy wniosek taki zostanie złożony za pośrednictwem pracownika Poczty Polskiej. Z takim kodem będzie można zgłosić się do sklepu RTV aby nabyć dekoder.