ENFAST (europejska sieć współpracy policyjnej zajmująca się poszukiwaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców), wspierana przez Europol, rozpoczyna dziś kampanię EU Most Wanted 2022 – Najbardziej poszukiwani przestępcy 2022, mającą na celu skoncentrowanie uwagi na poszukiwanych, którzy są członkami zorganizowanych grup przestępczych. W tym roku na portalu kampanii pojawiło się ponad pięćdziesiąt profili przestępców powiązanych ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, którzy są poszukiwani w Europie za poważne przestępstwa m.in. zabójstwa, handel ludźmi, rozboje i przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Trzech z nich pochodzi z Polski.: Robert Czik, Adam Zająć, Dariusz Drobik.

Tegoroczna kampania, w której po raz kolejny bierze udział polska Policja, skoncentrowana jest na zwróceniu uwagi na przywódców oraz kluczowych członków zorganizowanych grup przestępczych. Niektóre z osób przedstawionych na wyróżnionych profilach to szefowie grup, którzy dopuścili się zabójstw i torturowania niewinnych osób, handlarze narkotykami, handlarze ludźmi, brutalni przestępcy dopuszczający się aktów przemocy w ramach grupy przestępczej, a także osoby zajmujące się praniem pieniędzy i oszustwami finansowymi. Trzon grupy przestępczej składa się z warstwy kierowniczej oraz członków działających w terenie i jest wspierany przez szereg innych podmiotów powiązanych z grupą przestępczą. Kampania, poprzez skoncentrowanie się na osobach pełniących kluczowe role w grupach przestępczych, ma na celu rozbicie całych grup.

Wzięcie udziału w tej kampanii przez obywateli Unii Europejskiej nie mogło być prostsze – jedno małe działanie ze strony każdego z nas może sprawić, że niebezpieczny przestępca zostanie aresztowany i oskarżony, ratując potencjalne ofiary. Sprawdź stronę i pomóż nam ich namierzyć – mówi  Dyrektor Wykonawcza Europolu, Catherine De Bolle:

ENFAST i Europol zwracają się z prośbą do wszystkich obywateli Unii Europejskiej o odwiedzenie specjalnej strony internetowej kampanii, obejrzenie umieszczonych tam zdjęć przestępców i sprawdzenie, czy kogoś rozpoznają. W ramach kampanii zostaną także odsłonięte specjalne murale, mające na celu poszerzenie grona odbiorców i przyciągnięcie uwagi mediów. Pierwszy z nich zostanie odsłonięty 28 września br. w Brukseli w ramach inauguracji kampanii, która skupia się na przedstawieniu grupy przestępczej jako domku z kart, gdyż wyeliminowanie kluczowej postaci grupy przez anonimową informację, może spowodować rozbicie całej grupy.

Kampania będzie realizowana również w mediach społecznościowych, gdzie we wszystkich językach Unii Europejskiej wybrzmi apel o wzięcie w niej udziału, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Kampania “Najbardziej poszukiwani w Unii Europejskiej” w poprzednich latach odniosła ogromny sukces dzięki wielu anonimowym wskazówkom, które doprowadziły do zatrzymań wielu osób poszukiwanych. Strona eumostwanted.eu została uruchomiona w 2016 roku, od tego czasu znalazło się na niej 335 profili osób poszukiwanych. 120 spośród nich zostało aresztowanych, a w 43 przypadkach to właśnie publikacja profilu przestępcy na tej stronie internetowej miała kluczowe znaczenie w ich zatrzymaniu. Od rozpoczęcia zeszłorocznej kampanii w grudniu 2021 r. doszło do 10 aresztowań.

POSZUKIWANI POLACY

Polska Policja po raz kolejny bierze udział w kampanii EU MOST WANTED. Nowo opublikowane profile przedstawiają trzech kolejnych najbardziej niebezpiecznych poszukiwanych obywateli Polski. 

Zgodnie z przyjętą tematyką kampanii każdy z poszukiwanych został również określony znakiem figury karcianej wskazującym na jego rolę w grupie przestępczej, a także popełnione przestępstwa.

Walet (The Jack) – oznacza brutalnych przestępców, którzy są ekstremalnie niebezpiecznymi członkami grupy przestępczej i dokonują aktów przemocy dla grupy.

Dama (The Queen) – oznacza handlarzy narkotykami, którzy odgrywają kluczową rolę w zorganizowanych grupach przestępczych i mają niewielki szacunek dla prawa.

Król (The King) – oznacza szefa zorganizowanej grupy przestępczej, który jest trzonem nielegalnej działalności grupy.

Joker – oznacza członków grupy, którzy aby rozwiązać zaistniały problem grupy, dopuszczają się m.in. handlu ludźmi, przestępstw związanych z użyciem broni palnej oraz przestępstw finansowych.

Każda osoba, która może posiadać informacje przydatne w ustaleniu miejsc pobytu wskazanych osób proszona jest o kontakt z najbliższą jednostką Policji lub przesłanie anonimowego zgłoszenia za pośrednictwem formularzy dostępnych na stronie internetowej kampanii lub poszukiwani.policja.pl.