Do kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” przystąpili Powiat Głogowski i miasto Głogów. Kampania ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci. W naszym mieście i powiecie w ramach kampanii prowadzone będą różne inicjatywy a 19 listopada kilka obiektów w mieście podświetlonych zostanie na czerwono, kolor ten jest symbolem kampanii.  

Głogowskie Stowarzyszenie Szansa, miasto Głogów i Powiat Głogowski przystąpili do ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem krzywdzenia dzieci, na uwrażliwienie społeczeństwa i budowanie świadomości problemu krzywdzenia dzieci oraz zachęcenia do angażowania się w działania chroniące najmłodszych.  

– Dramaty dzieci najczęściej rozgrywają się w czterech ścianach, w domu. Poprzez tę akcje chcemy uwrażliwić społeczeństwo Głogowa i Ziemi Głogowskiej na krzywdę dzieci. Chcemy jako miasto włączyć się do tej akcji, poprzez między innymi, działania promocyjne w przestrzeni publicznej, aby jak najwięcej informacji przekazać mieszkańcom. 19 listopada kilka obiektów w mieście podświetlimy na czerwono: Miejski Ośrodek Kultury, hala widowiskowo-sportowa oraz na ratuszu pojawi się specjalny dedykowany napis – mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa.

W ramach kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” przeprowadzone zostaną ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwać będą od 8 listopada do 19 listopada 2024 roku.

– Kampania pomyślana jest jako coroczne wydarzenie mobilizujące całe społeczeństwo do zapobiegania krzywdzeniu dzieci. Głównym założeniem jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci. Poprzez przekazy medialne, edukację  i różne wydarzenia chcemy uwrażliwić mieszkańców i wszystkie osoby, które mają kontakt z dziećmi, aby reagowali na przemoc, edukowali o tym jak ważne jest dzieciństwo bez przemocy tzw. dobre rodzicielstwo – mówi Martyna Rybka, Dyrektor Centrum Pomocy Dzieci i koordynatorka akcji w naszym mieście. – Instytucje, organizacje i firmy w całej Polsce podejmują w czasie trwania kampanii różne inicjatywy edukacyjne nt. ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Jako koordynatorzy kampanii na terenie województwa dolnośląskiego przygotowaliśmy działania na terenie Powiatu Głogowskiego ale również nawiązaliśmy współpracę z wieloma instytucjami, firmami, samorządami z dalszych powiatów, którzy zdeklarowali również swój udział w kampanii – dodaje Martyna Rybka.

W naszym mieście w przestrzeni publicznej pojawią się bilbordy i plakaty. 8 listopada w MOK zaplanowana jest konferencja dla specjalistów pod hasłem „Dzieciństwo bez przemocy” odpowiedzialnością dorosłych.

W szkołach zaplanowano akcje edukacyjne i konkursy. Kulminacja wydarzenia 19 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. W tym dniu w Polsce na czerwono podświetlone zostaną różne budynki. W Głogowie podświetlony zostanie budynek Miejskiego Ośrodka Kultury, hala widowiskowo-sportowa, budynek starostwa, na ratuszu pojawi się specjalny dedykowany napis. Każdy mieszkaniec naszego miasta i powiatu, podkreślając swój udział w kampanii może także podświetlić swój dom na czerwono.