Rusza kolejny duży program, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa i rozjaśnienie nocnej panoramy miasta. Na wymianę kolejnych latarni miejskich przeznaczono około 2 mln zł. W najbliższym czasie rozstrzygnięty zostanie przetarg na wymianę blisko 1100 latarni miejskich.

Nowoczesne oświetlenie LED-owe nie tylko zwiększa widoczność i bezpieczeństwo, ale pozwoli też na duże oszczędności na prądzie. W najbliższych miesiącach na terenie naszego miasta kolejne latarnie zostaną wymienione na nowoczesne LED-owe oświetlenie. Część latarni wymienionych zostanie jeszcze w tym, a kolejne w przyszłym roku.

Od wielu lat systematycznie wymieniamy oświetlenie na terenie miasta. Nowoczesne, LED-owe oświetlenie jest o wiele lepsze jakościowo i jaśniejsze, a przy tym tańsze w utrzymaniu. Takie lampy zużywają mniej prądu, ale potrzebują lepszej infrastruktury – okablowania – mówi prezydent prezydent Rafael Rokaszewicz.

W całym Głogowie jest blisko 4500 miejskich lamp oraz około 3850 latarni Tauronu (te usytuowane są głównie przy największych ulicach). Do tej pory już nieco ponad połowa lamp miejskich została wymieniona na LED-owe, a w przypadku lamp tauronowskich to niespełna 30 procent.

To pokazuje skalę i koszty, jakie ponosimy w związku z utrzymaniem oświetlenia. Dlatego tak zależy nam na unowocześnianiu go, co pozwala też na znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Ten proces trwa. Tauron regularnie wymienia swoje latarnie, my również. Dzięki programowi „Rozświetlamy Polskę” wymienimy blisko 1100 kolejnych latarni. To będzie znaczący skok i zbliżać się będziemy do stuprocentowego udziału lamp LED-owych w oświetleniu miejskim, a zakładane oszczędności na prądzie na tych lampach to około 50 procent – dodaje prezydent.

Cała inwestycja kosztować będzie ponad 2 mln złotych, z czego ponad 1,6 mln pochodzić będzie właśnie z programowej dotacji.

Plany wymiany kolejnych latarni obejmują: Targowisko ul. Wały Chrobrego; Plac Zamkowy, ul. Brama Brzostowska; Miasteczko rowerowe, ul. Budowlanych, Daszyńskiego, Wita Stwosza; Plac Jana z Głogowa; Targowisko Zielony Rynek, ul. Armii Krajowej; Park przy ul. Budowlanych; Osiedle Złota Podkowa: ul. Mechaníczna, Geodezyjna, Złota Podkowa, Kowalska, Osiedle Sportowe: ul. Sportowa, Żeglarska, Tenisowa, Wioślarska, Olimpijska, Gimnastyczna; Żarków: ul. Folwarczna; Osiedle Żołnierzy Wyklętych: ul. Jeziorańskiego, Okulickiego, Pileckiego, ul. Fieldorfa Nila, Karskiego, Osiedle Piastów Śląskich A, ul. Królewska, Rycerska, Władysława Łokietka.

Wiele inwestycji odbywa się też na majątku niemiejskim. W ubiegłym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wymieniła w porozumieniu z Gminą Miejską Głogów i doświetliła kilkadziesiąt miejsc – przede wszystkim przejść dla pieszych przy ul. Piłsudskiego, Legnickiej, Obrońców Pokoju, Brama Brzostowska i Kamienna Droga. W swoim zakresie miasto również regularnie doświetla przejścia dla pieszych.

Przy okazji wszelkich inwestycji drogowych również od razu wymieniamy w ich zakresie oświetlenie na nowoczesne. Tak będzie chociażby przy przebudowie ulicy Sikorskiego – dodaje prezydent Rafael Rokaszewicz.

W najbliższym czasie rozstrzygnięty zostanie przetarg na wymianę blisko 1100 latarni miejskich.