„Ziemia Głogowska pełna archeologicznych tajemnic. Najciekawsze zabytki i odkrycia archeologiczne w minionym 50-leciu muzeum w Głogowie” – taki tytuł nosi wystawa, która 7 listopada otwarta zostanie w Muzeum Archeologiczno – Historycznym.
Głogowskie muzeum obchodzi w tym roku 50-lecie swego istnienia. Placówka zajmuje się pozyskiwaniem, gromadzeniem, przechowywaniem i naukowym opracowaniem ruchomych zabytków archeologicznych. Na przestrzeni ostatniego półwiecza dział archeologiczny muzeum przeprowadził ponad dwieście, dużych badań archeologicznych. Ich efekty można będzie oglądać podczas wystawy, która udostępniona zostanie do zwiedzania we wtorek, 7 listopada
– Wystawa „Ziemia Głogowska pełna archeologicznych tajemnic. Najciekawsze zabytki i odkrycia archeologiczne w minionym 50-leciu muzeum w Głogowie” to prawdziwa wędrówka w czasie po Głogowie i Ziemi Głogowskiej – mówi Maciej Iżycki z Działu Organizacji Wystaw, Wydawnictw i Promocji MAH w Głogowie. – Zaczyna się w paleolicie, bowiem z tego okresu pochodzi rdzeń krążkowaty znaleziony podczas badań prowadzonych w Polkowicach, poprzez neolit, epokę brązu i tu warto zwrócić uwagę między innymi na informacje o grobie „strzygi” odkrytym podczas badań archeologicznych na terenie budowy głogowskiej huty miedzi, aż po średniowiecze i czasy nowożytne. Na ekspozycję składa się blisko dwieście zabytków wykopanych z ziemi przez muzealnych archeologów.
Wernisaż wystawy odbędzie się o godz. 16 w sali im. Mieczysława Kaczkowskiego Centrum Konferencyjno – Wystawienniczego. Poprzedzi go promocja książki „Pół wieku Muzeum. Tradycja, tolerancja, wielokulturowość”. Zenon Hendel, kierownik działu archeologicznego w muzeum, opowie o historii pozyskania zabytków prezentowanych na wystawie, zaś przewodnikiem po ekspozycji będzie jej kurator – Aleksander Dobrowolski.
Zdjęcie: MAH Głogów