Gmina Miejska w Głogowie prowadzi rozmowy z samorządowcami dot. partycypacji w kosztach modernizacji linii Głogów-Leszno. PKP PKL wyliczyło koszty modernizacji infrastruktury.
Reaktywacja połączeń Głogów-Leszno coraz bliżej. PKP PLK wyliczyło koszty niezbędnej modernizacji infrastruktury, która przywróci połączenia. Wg wstępnych ustaleń jest to kwota 11,5 mln zł.
– PKP PLK jest skłonne przystąpić do realizacji remontu linii, wiadomo jednak, że takich połączeń w kraju ma dość sporo. Na pewno w podjęciu decyzji pomogłoby partycypowanie w kosztach przez samorządy- mówi Rafael Rokaszewicz Prezydent Miasta Głogowa.
Trzy samorządy Głogów, Wschowa i Leszno spotykają się, aby ustalić czy i w jakim zakresie mogą wspomóc PKP PLK w realizacji tej inwestycji.
– Maksymalnie to wsparcie mogłoby być w wysokości 50% całej inwestycji – mówi Rafael Rokaszewicz Prezydent Miasta Głogowa. – Sprawdzimy nasze możliwości finansowe i zaoferujemy nasz udział PKP PLK.
Stanowisko samorządów, prawdopodobnie, wypracowane zostanie do końca lutego. Jeżeli propozycja samorządów będzie przyjęta przez PKP PLK wówczas prace mogłyby się rozpocząć w tym roku i w sprzyjających warunkach zakończyć przed grudniem. Uruchomienie pociągów na linii Głogów –Leszno mogłoby nastąpić z nowym rozkładem jazdy.
W wyniku dotychczasowych prac samorządowców trzech województw, dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego w ubiegłym roku doszło do podpisania listu intencyjnego, w którym wszystkie strony ustaliły zakres finansowania tego zadania. List intencyjny stał się podstawą dla PKP PLK do rozpoczęcia prac mających na celu poprawę bezpieczeństwa na tej linii. Zgodnie z planami optymalnie będzie 12 połączeń Głogów-Leszno i Leszno –Głogów. Uruchomionych zostanie minimum 6 par pociągów. Czas przejazdu pomiędzy Głogowem a Lesznem wyniesie 51 minut, a w relacji powrotnej 67 minut.