W kwietniu mieszkańcy miejscowości Słone i Kamiona będą decydowali o inwestycjach KGHM. Podczas konsultacji społecznych mają odpowiedzieć na jedno pytanie.
KGHM od wielu miesięcy zabiega o uruchomienie w Gminie Żukowice kolejnej swojej inwestycji. Tym razem w miejscowości Kamiona i Słone planuje się wybudować szyb wdechowy z funkcją materiałowo-zjazdową. Mieszkańcy obu miejscowości podczas spotkań z przedstawicielami spółki wyrazili swoje negatywne zdanie. Chociaż zapewniali, że do rozmów będzie można wrócić, gdy KGHM uwzględni żądania mieszkańców obu miejscowości. Na jednej z sesji radni podjęli uchwałę i przeprowadzeniu konsultacji społecznych, aby mieszkańcy obu miejscowości mogli ostatecznie wypowiedzieć się w sprawie planowanej inwestycji KGHM. 22 kwietnia 2018 r. w niedzielę od godz. 8 do 20 mieszkańcy sołectw Kamiona i Słone będą musieli odpowiedzieć na jedno pytanie: „Czy jesteś za realizacją planowanej przez KGHM Polska Miedź S.A. z siedzibą w Lubinie inwestycji polegającej na budowie szybu wdechowego z funkcją materiałowo-zjazdową w obrębie miejscowości Słone i akceptujesz warunki współpracy przedstawione przez KGHM Polska Miedź S.A. dla Gminy Żukowice i jej mieszkańców?”
Szyb, który KGHM planuje wybudować na ternie Gminy Żukowice planowany jest w ramach postępu prac projektu Głogów Głęboki – Przemysłowy. Planuje się wybudować szyb wdechowy i zjazdowo-materiałowy. Wtłaczane nim będzie ok. 40 tys. m3/min świeżego powietrza w celu przewietrzenia wyrobisk górniczych, będą nim zjeżdżać ludzie do pracy na dole kopalni – ok. 1,5 tys. osób/dobę, będą opuszczane też materiały eksploatacyjne. Inwestycja będzie finansowana ze środków KGHM Polska Miedź S.A. Szyb miałby zająć powierzchnię około 20 – 30. Poziom hałasu w odległości 300-400m od szybu zgodnie z informacją KGHM nie przekroczy dopuszczalnych norm, plac szybowy będzie skomunikowany bezpośrednio z drogą nr 12 z ominięciem dróg lokalnych, wybudowana zostanie droga dojazdowa tylko do szybu. Termin rozpoczęcia inwestycji uzależniony jest od zmian Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminy i Studium. Czas wykonania takiej inwestycji wynosi od 8 do 10 lat.