Prezydent uważa, że sesja zwołana na środę nie jest sesją w rozumieniu prawa. Przewodniczący rady twierdzi, że wniosek o zwołanie dodatkowej sesji został ustalony przez Radę Miejską.
Na poniedziałkowej sesji Rady Miasta Głogowa zgodnie z porządkiem obrad radni mieli podjąć uchwałę dotyczącą podziału Gminy Miejskiej Głogów na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic, numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu. Temat ten został przełożony pod obrady na kolejnym posiedzeniu rady, który wyznaczony został na środę 28 marca. Rafael Rokaszewicz Prezydent Miasta Głogowa uważa, że sesja wyznaczona na środę 28 marca nie jest sesją w rozumieniu przepisów prawa. Andrzej Koliński Przewodniczący Rady Miasta twierdzi, że wniosek o zwołanie dodatkowej sesji na 28 marca został ustalony przez Radę Miejską podczas sesji w poniedziałek 26 marca.
Stanowisko Prezydenta Głogowa ws. zawiadomienia o zwołaniu Sesji Rady Miejskiej w dniu 28 marca 2018 r.
Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Koliński z Klubu Radnych Jana Zubowskiego na poniedziałkowej Sesji chciał zmienić porządek obrad i wykreślić uchwałę o okręgach wyborczych oraz przenieść ją na inną sesję za 2 dni. Żeby to się stało, zgodnie z prawem, potrzebował 12 głosów ZA, a w głosowaniu uzyskał poparcie tylko 11 radnych. Czyli – zgodnie z przepisami prawa – uchwała nie została wykreślona z porządku obrad poniedziałkowej sesji. Pomimo tego przewodniczący Andrzej Koliński prowadził sesję do końca i co bardzo ważne – zamknął ją uniemożliwiając procedowanie uchwały o okręgach wyborczych na innej sesji. A to oznacza, że uchwała o okręgach wyborczych nie została przyjęta przez Radę Miejską i teraz – zgodnie z przepisami – może się nią zająć tylko Komisarz Wyborczy. Decyzja przewodniczącego o zamknięciu sesji pozbawiła Radę Miejską możliwości pracowania nad okręgami wyborczymi i wprowadzenia zmian do projektu przygotowanego przez prezydenta i jego służby.
Po zakończeniu sesji poinformowałem Przewodniczącego o tym naruszeniu prawa. Rozmowa odbyła się w obecności radnych Marka Sienkiewicza, Antoniego Krechowca oraz Sekretarza Gminy Miejskiej Głogów i Radcy Prawnego obsługującego sesję. Pomimo tego Przewodniczący Rady Miejskiej następnego dnia zawiadomił radnych o zwołaniu nowej sesji na 28 marca, na której ma być – wbrew przepisom – ponownie rozpatrywana uchwała dotycząca okręgów wyborczych. Tu kolejny raz Przewodniczący Rady Miejskiej w Głogowie Andrzeja Koliński narusza prawo, bo Rada Miejska nie może swoją decyzją zwoływać sesji zwyczajnej nie zachowując terminów tj. co najmniej 7 dni przed jej terminem. Co najważniejsze – uchwała ws. okręgów wyborczych nie może być wprowadzona do porządku obrad na podstawie decyzji Rady Miejskiej (jak pisze w zawiadomieniu Przewodniczący Andrzej Koliński) czy Przewodniczącego Rady Miejskiej, ponieważ okręgi uchwala się na wniosek tylko i wyłącznie prezydenta, burmistrza czy wójta. Do prezydenta, burmistrza i wójta należy wyłącznie ta kompetencja. Natomiast radni – w projekcie uchwały prezydenta – mogą dokonywać zmian, czego pozbawiła ich decyzja Przewodniczącego, który wiedział, że radni złożyli wnioski o zmiany. Zgodnie z przepisami – okręgi muszą być wprowadzone do końca marca. Przewodniczący Andrzej Koliński i radni z Klubu Radnych Jana Zubowskiego działają z pełną świadomością o naruszeniu przepisów prawa Regulaminu Rady Miejskiej w Głogowie oraz ustawy o samorządzie gminnym. Wobec powyższego – dzisiejsza sesja nie jest sesją w rozumieniu prawa, ale spotkaniem radnych i nie będę w niej uczestniczył i nie będę swoim urzędem potwierdzał, że to dzisiejsze spotkanie jest prawomocną sesją. O naruszeniu prawa powiadomię Wojewodę Dolnośląskiego oraz Komisarza Wyborczego.
Oświadczenie Przewodniczącego Rady Miejskiej w Głogowie Andrzeja Kolińskiego
W nawiązaniu do stanowiska Prezydenta Miasta Głogowa z dnia 28 marca 2018 r., stwierdzam, że jest to tylko i wyłącznie ocena Prezydenta Rokaszewicza. Natomiast jednoznacznie podkreślam, że ocena prawna zwołania przeze mnie sesji Rady Miasta na środę 28 marca może być dokonana wyłącznie przez organ nadzorczy, czyli Wojewodę Dolnośląskiego.
Wniosek o zwołanie dodatkowej sesji na 28 marca został ustalony przez Radę Miejską podczas sesji w poniedziałek 26 marca, celem wprowadzenia zmian do załącznika w sprawie podziału na okręgi wielomandatowe. Do chwili obecnej prezydent nie przedstawił Radzie Miejskiej precyzyjnej liczby mieszkańców Głogowa umieszczonych w rejestrze wyborców, co jest warunkiem wprowadzenia stosowanych zmian prowadzących do wprowadzenia – historycznie uzasadnionych zmian granic okręgów wielomandatowych, które obowiązywały do roku 2010. Proponowany przez Prezydenta Rokaszewicza podział na okręgi wielomandatowe dyskryminuje mieszkańców osiedla Piastów Śląskich w Głogowie. Użyte przez Prezydenta Rokaszewicza stwierdzenia, że ponownie ma być rozpatrywana uchwała, mija się z prawdą, gdyż na sesji 27 marca nie była rozpatrywana w ogóle. Podkreślam, że bezpośrednio po głosowaniu nad wnioskiem o zdjęcie z porządku obrad punktu o określeniu okręgów wyborczych aż do zamknięcia sesji, ani radni, ani Prezydent, ani Radca Prawny nie zgłosili uwag co do wyniku głosowania oraz jego skutków. Zatem zwołanie sesji na środę 28 marca daje szansę na wniesienie stosownych, oczekiwanych przez mieszkańców Głogowa właściwych granic okręgów wyborczych.