Nowy sprzęt do wali z piratami drogowymi wyposażony jest w kamerę, która rejestruje obraz podczas wykonywania pomiaru prędkości. Umożliwia też rejestrację innych wykroczeń w trybie video – np. brak świateł, niezapięte pasy bezpieczeństwa, czy też używanie telefonu komórkowego podczas jazdy.Urządzenie może dokonać pomiaru nawet na odległość ponad 1 kilometra i wskazać pojazd poruszający się z prędkością nawet ponad 300 km/h. 

Nowej generacji sprzęt do pomiaru prędkości na drogach trafił do dolnośląskiej Policji, jedno z urządzeń znalazło się na wyposażeniu głogowskich policjantów. Nowoczesny laserowy mierniki prędkości, to doskonałe narzędzie ułatwiające w znacznym stopniu walkę z piratami drogowymi. Dzięki przyjętym rozwiązaniom, urządzenia te oprócz pomiaru prędkości mają też szersze zastosowanie.

– Prędkość wciąż jest jedną z głównych przyczyn wypadków. Tylko w 2017 r. dolnośląscy policjanci ujawnili blisko 110 tys. wykroczeń związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości. Ponad 3,3 tys. kierujących straciło prawo jazdy w związku z przekroczeniem prędkości na terenie zabudowanym o ponad 50 km/h – mówi podinsp. Bogdan Kaleta oficer prasowy KPP w Głogowie.

Koszt urządzenia to 35 000 złotych. Wyposażone jest w kamerę, która rejestruje obraz podczas wykonywania pomiaru prędkości. Umożliwia też rejestrację innych wykroczeń w trybie video – np. niestosowanie się do świateł, niezapięte pasy bezpieczeństwa, czy też używanie telefonu komórkowego podczas jazdy. Urządzenie umożliwia także pomiar odległości pomiędzy pojazdami. Laserowy miernik prędkości może dokonać pomiaru nawet na odległość ponad 1 kilometra i wskazać pojazd poruszający się z prędkością nawet ponad 300 km/h. Podczas pomiaru zostaje wykonane zdjęcie z zarejestrowaną prędkością i godziną zaistniałego zdarzenia, które będzie podstawą do ukarania sprawcy wykroczenia na miejscu w postępowaniu mandatowym lub podstawą do dalszego postępowania, prowadzonego przez zespół ds. wykroczeń.

– Teraz, każdy kierowca będzie mógł tuż po kontroli zobaczyć wynik zmierzonej prędkości jego samochodu wraz z dokumentującymi to wszystko filmem i zdjęciami. Dzięki temu będzie można uniknąć wątpliwości poprawności pomiaru, jeszcze na miejscu kontroli – mówi podinsp. Bogdan Kaleta.

Radar może rejestrować prędkość pojazdów zbliżających się jak i odjeżdżających z miejsca pomiaru, a także zarejestrować znajdujące się z tyłu numery rejestracyjne. Dodatkowo, ma możliwość wskazania optymalnych warunków cyfrowej dokumentacji przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Urządzenie ma też możliwość nagrywania filmu w wysokiej rozdzielczości i jego późniejszego odtworzenia. To daje możliwość jednoczesnego zarejestrowania kilku wykroczeń. Co jest szczególnie istotne przy możliwości nagrywania z dużej odległości.