Paweł Zwoliński chce, aby Gmina Jerzmanowa otworzyła się na potrzeby rolników. Zabudowa zagrodowa ma służyć rozwojowi rolnictwa.
Rolnicy oczekują od samorządowców współpracy, zrozumienia i zielonego świata dla rozwoju ich gospodarstw. Zabudowa zagrodowa miałaby temu służyć. W Gminie Jerzmanowa obowiązuje obecnie zakaz zabudowy zagrodowej. Taka decyzja samorządowców uniemożliwia bądź mocno ogranicza rozwój gospodarstw rolnych.
– Zabudowa zagrodowa została zlikwidowana w naszej gminie w 2010 roku. Od 2011 roku wójt obiecuje, iż zabudowa zagrodowa powróci do naszej gminy – mówi Paweł Zwoliński radny Gminy Jerzmanowa. – Do tej pory nie wywiązał się ze swojej obietnicy. Największym minusem tej decyzji jest to, iż rolnicy nie mogą się rozwijać. Zabudowa zagrodowa to miejsce pracy. Jeżeli rolnik będzie się rozwijał to będzie mógł tworzyć miejsca pracy. Uważam, że należy rolnikowi dać pełne pole do popisu. Niech działa, niech robi na swojej ziemi co chce, ale z korzyścią.
Urzędnicy zapewniają, że sytuacja dla rolników zmieni się niebawem. Opracowywane jest Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Jerzmanowa. Projekt dokumentu opracowywany jest na podstawie Uchwały Rady Gminy Jerzmanowa Nr XXVII/198/2016 z 21 października 2016 r., która uwzględniła m.in. prośby rolników, którym obecnie obowiązujący zakaz zabudowy zagrodowej w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego uniemożliwia bądź mocno ogranicza możliwość rozwoju gospodarstwa rolnego. Opracowywane Studium stanowić będzie pierwszy krok do wprowadzenia m.in. terenów dla zabudowy zagrodowej czy dla zabudowań związanych z obsługą gospodarstwa rolnego do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie Gminy Jerzmanowa. 10 stycznia 2018r. gmina podpisała umowę z firmą Urbanistyczną Ecoland z Wrocławia. Projekt Studium jest w 1 etapie realizacji.
– Etap ten wynika z harmonogramu prac stanowiącego załącznik do umowy i jest najdłuższym etapem wskazanym w umowie z racji konieczności przygotowania nie tylko samego projektu dokumentu, ale również odpowiednich opracowań i analiz niezbędnych do sformułowania jego treści. Wykonanie I etapu opracowania – sporządzenie koncepcji studium, przewidziano w terminie 11 miesięcy od daty podpisania umowy – mówi Waldemar Szpilewicz, sekretarz Gminy Jerzmanowa.
Zgodnie z zawartą umową ,przygotowanie projektu Studium zostało podzielone na 4 etapy. Ostateczny termin wykonania przedmiotu zamówienia (tj. przedłożenie wszystkich materiałów końcowych po uchwaleniu przez Radę Gminy Jerzmanowa projektu Studium) wynikający z umowy GNZ-II.272.1.2018 to 27 grudnia 2019 r. Koszt opracowywania projektu Studium (m.in. wraz z aktualizacją opracowania ekofizograficznego oraz opracowaniem „Programu przestrzennych potrzeb rozwojowych gminy” na okres najbliższych 30 lat) wynosi 142.680,00 zł.
– Dyskusja publiczna nad przyjętymi rozwiązaniami w projekcie Studium zgodnie z harmonogramem przewidziana jest w 3 etapie opracowywanego projektu, a więc nie wcześniej niż w trzecim kwartale 2019 r. – dodaje sekretarz gminy.