W jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie dochodzi do wielu poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. W Polsce obowiązuje zakaz używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyłączeniem ograniczeń w dniach 31 grudnia i 1 stycznia.
Zbliżający się Sylwester i Nowy Rok zachęcają do korzystania z wyrobów pirotechnicznych. Jednak fajerwerki to nie tylko zabawa i piękny widok, ale również spore zagrożenie. Używanie ich w nieodpowiedzialny sposób może narazić użytkownika lub postronne osoby na niebezpieczeństwo.
– Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją – mówi asp. Łukasz Szuwikowski p.o. Oficera Prasowego KPP w Głogowie.
Policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w Polsce obowiązuje zakaz używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyłączeniem ograniczeń w dniach 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku.
– Nie oznacza to jednak, że w tych dniach istnieje dowolność, bowiem używanie przedmiotów zawierających wyroby pirotechniczne np. niezgodnie z przeznaczeniem może spowodować szereg negatywnych konsekwencji i to nie tylko prawnych, ale przede wszystkim zdrowotnych – mówi asp. Łukasz Szuwikowski p.o. Oficera Prasowego KPP w Głogowie.