50 osób, pełnoletnich mieszkańców Głogowa może skorzystać z bezpłatnej pomocy osobistego asystenta. MORiUS czeka na wnioski.
Miejski Ośrodek Rehabilitacji i Usług Specjalistycznych pozyskał 563 tys. zł na projekt pod nazwą osobisty asystent osoby niepełnosprawnej. Osoba taka 30 godzin w miesiącu, w godz. od 7 do 22, będzie zajmowała się osobą niepełnosprawną. Nie zapewni opieki medycznej ani specjalistycznej, nie wyręczy osoby niepełnosprawnej w robieniu zakupów czy sprzątaniu jego zadaniem będzie zaktywizowanie osoby niepełnosprawnej. Asystent z podopiecznym pójdzie do kina, na spacer, po zakupy, do lekarza czy kościoła. Pomoże w środkach komunikacji zbiorowej.
– Przez ten projekt chcemy zaktywizować pełnoletnie osoby niepełnosprawne. Umożliwić korzystanie w życiu społecznym, sportowym, kulturalnym. Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej to nie pielęgniarka, ani sprzątaczka. To jest osoba, która wspiera, pomaga, uczestniczy w życiu ale nie wyręcza osoby niepełnosprawnej – wyjaśnia Mirosława Krasicka Dyrektorka Miejskiego Ośrodka Rehabilitacji i Usług Specjalistycznych.
O pomoc osobistego asystenta może ubiegać się każda pełnoletnia osoba niepełnosprawna, która posiada orzeczenie lekarskie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz orzeczenie ZUS, w którym wskazana jest pomoc osoby drugiej. MORiUS podpisał już umowy z 9 asystentami. Docelowo będzie ich 15. Opiekować się będą 50 osobami.
– Asystentem osobistym osoby niepełnosprawnej może być osoba, która ma ukończoną szkołę na kierunku asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej. Może być także z wykształceniem średnim i z udokumentowanym rocznym udziałem w opiece nad osobą niepełnosprawną – mówi Mirosława Krasicka Dyrektorka MORiUS.
W celu skorzystania z programu osoba zainteresowana korzystaniem z pomocy osobistego asystenta musi wypełnić formularz pobrany na stronie internetowej MORiUS lub u pracownika jednostki od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15.
– Osoba zainteresowana asystentem musi okazać orzeczenie lekarskie o stopniu niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym. Może to też być orzeczenie ZUS – mówi Anna Wiszniewska koordynatorka projektu . – Na naszej stronie można pobrać kartę zgłoszeniową i zgłosić się do pokoju nr 18. Zgłoszenia przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 15.00 – dodaje koordynatorka projektu.
Miejski Ośrodek Rehabilitacji i Usług Specjalistycznych na zrealizowanie programu pozyskał środki z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej jest rządowym programem przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Zgłoszenia przyjmowane są w Miejskim Ośrodku Rehabilitacji i Usług Specjalistycznych od pn do pt. w godz. 7:00-15:00 (pok.19 Anna Wiszniewska), tu też należy pobierać karty zgłoszenia. Wypełnioną kartę można również przesłać mailem na adres: morius.glogow@gmail.com