Zgodnie z wieloletnią tradycją na wieży głogowskiego ratusza zawieszona została czapka św. Mikołaja. Będzie tam wisiała do stycznia.
Tradycyjnie 4 grudnia na wieżę głogowskiego ratusza zawieszana jest czapka św. Mikołaja, patrona naszego miasta. Wieża ma ponad 80 metrów wysokości, dlatego montażu dokonała firma, która posiada uprawnienia alpinistyczne potrzebne do tego typu zadań.
Św. Mikołaj urodził się ok. 270r. w Paterze (Azja Mniejsza), zmarł ok. 345r. w Mirze. Relikwie świętego przechowywane są w Bari we Włoszech.
Św. Mikołaj pochodził z zamożnej rodziny. Wyróżniał się pobożnością i miłosierdziem. Według podań chętnie dzielił się z potrzebującymi odziedziczonym spadkiem. Jest patronem kobiet szukających kandydata na męża, dzieci, kupców, cukierników, krawców i innych rzemieślników. Patronuje także żeglarzom, rybakom i pielgrzymom udającym się w daleką podróż. Kult św. Mikołaja rozprzestrzeniał się na kraje europejskie z Włoch. Na Dolny Śląsk dotarł wraz z osadnikami niemieckimi, którzy przybyli tutaj w XIII wieku.
Nie sposób jednoznacznie wskazać na motywy, którymi kierowano się przy wyborze takiego patrona głogowskiej fary. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że zdecydowały o tym trzy zasadnicze czynniki: popularność świętego, lokacja miasta na prawie magdeburskim, co wiązało się z przybyciem do Głogowa osadników z zachodu, szeroki patronat, którym obejmował m.in. różne rodzaje rzemiosła.
Wraz z objęciem patronatu nad głogowskim kościołem parafialnym, św. Mikołaj stał się także, obok Najświętszej Marii Panny, patronem Głogowa. Postać św. Mikołaja wykorzystywana była w oficjalnych pieczęciach rajców miejskich, a także pieczęci miasta Głogowa. (Inf. MAH)
Kolejnym elementem zapowiadającym nadejście świąt jest 15 metrowa choinka, która zdobi plac ratuszowy. Drzewko podarował dla głogowian mieszkaniec Wilkowa.