Publikacja, wydana po konferencji z udziałem regionalistów z Polski i Niemiec pt. „Ziemia wschowska i pogranicze wielkopolsko-śląskie 1918–1920” zawiera szereg materiałów związanych z dążeniami Polaków do Niepodległości. Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia Niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości “Niepodległa”.
W październiku 2018 roku, przy okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości, odbyła się we Wschowie i Lesznie konferencja naukowa pt. „Drogi do Niepodległości. Ziemia wschowska i pogranicze wielkopolsko-śląskie 1918–1920”, organizowana przez Stowarzyszenie Czas A.R.T. we Wschowie, Muzeum Okręgowe w Lesznie i Muzeum Ziemi Wschowskiej, przy partnerstwie Polskiego Towarzystwa Historycznego Koło Leszno.
– Udział w niej wzięli badacze reprezentujący środowiska naukowe i regionaliści z Polski i Niemiec, a honorowy patronat objęło na nią wiele instytucji na czele z Wojewodą Lubuskim – Władysławem Dajczakiem – mówi Dariusz Czaja z TZG. – Pokłosiem konferencji jest recenzowana publikacja, która właśnie ujrzała światło dzienne. Na jej łamach można znaleźć szereg materiałów związanych z dążeniami Polaków do Niepodległości na wspomnianym terytorium – dodaje Dariusz Czaja.
W publikacji znalazły się także artykuły członków Towarzystwa Ziemi Głogowskiej: Dariusz A. Czaja opisał: „Przejazd Błękitnej Armii Józefa Hallera przez Głogów we wspomnieniach żołnierzy – zarys problematyki” zaś Wiesław Maciuszczak scharakteryzował „Rolę i miejsce garnizonu Twierdzy Głogów na pograniczu w latach 1918-1920”.
Projekt realizowany był w ramach obchodów stulecia Niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości “Niepodległa”. Publikacja została dofinansowana przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wszyscy zainteresowani tym wydawnictwem, powinni kontaktować się ze Stowarzyszeniem Czas A.R.T. we Wschowie.