Siedem wniosków wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od przedsiębiorców z określonych branż, których dochody były niższe, co najmniej o 50 proc. w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze.
ZUS zaczął wypłatę pieniędzy dla przedsiębiorców w wysokości 3010 zł na pracownika lub osobę samozatrudnioną.
– Dolnośląscy przedsiębiorcy dostali od nas 99 330 zł – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Przypominam, że nadal czekamy na kolejne wnioski – dodaje rzeczniczka.
Wnioski można wysyłać do ZUS jeszcze do końca roku. Od wypłaconych pieniędzy nie jest pobierany podatek dochodowy od osób fizycznych ani składka na ubezpieczenie zdrowotne. Nie podlega ono potrąceniom i egzekucji. Świadczenie stanowi tzw. pomoc de minimis.
Zasady ustalania prawa i wypłaty jednorazowego świadczenia pieniężnego płatnikom składek z określonych branż określa podpisana 29 września przez prezydenta ustawa – o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze. Według szacunków ZUS pomoc może uzyskać około 16 tysięcy firm w 34 powiatach leżących wzdłuż Odry.
– Pomoc przewidziana w ustawie obejmie między innymi przedsiębiorców, którzy prowadzą nad Odrą działalność między innymi w zakresie turystyki, noclegu, gastronomii, rybołówstwa, kultury, rozrywki, sportu i rekreacji – mówi Iwona Kowalska-Matis.
To, które firmy mogą wnioskować o pomoc wynika z rozporządzenia Rady Ministrów wydanego na podstawie ustawy. Akt wykonawczy wskazuje kody PKD, którymi musi być oznaczona przeważająca działalność, powiaty, na obszarze, których działalność była prowadzona oraz miesiąc, za który będzie przysługiwać jednorazowe świadczenie.
– A to oznacza, że zanim ktoś wyśle wniosek powinien sprawdzić czy kod PKD jego firmy jest na liście. Mam na myśli kod podany podczas rejestracji firmy, co nie zawsze pokrywa się z rzeczywiście wykonywaną działalnością – mówi Iwona Kowalska-Matis.
Możliwość ta dotyczy płatników, którzy prowadzili swoją działalność na terenie powiatów, przez które przepływa Odra lub w jej pobliżu, tj. powiatów: głogowski, górowski, legnicki, Legnica (miasto na prawach powiatu), lubiński, oławski, średzki, trzebnicki, wołowski, wrocławski, Wrocław (miasto na prawach powiatu), gorzowski, Gorzów Wielkopolski (miasto na prawach powiatu), krośnieński, nowosolski, słubicki, sulęciński, wschowski, zielonogórski, Zielona Góra (miasto na prawach powiatu), brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, opolski, Opole (miasto na prawach powiatu), raciborski, wodzisławski, goleniowski, gryfiński, kamieński, myśliborski, policki, sławieński, Szczecin (miasto na prawach powiatu), Świnoujście (miasto na prawach powiatu).
O pomoc mogą ubiegać się płatnicy składek z branż najbardziej dotkniętych sytuacją ekologiczną na Odrze. Będą to podmioty operujące na terenach, przez które przepływa Odra.