24 kwietnia, do naszego miasta dotrą uczestnicy sztafety im. gen. Buka. Planowe przybycie na głogowski Rynek wyznaczono około godz. 10. Osoby zainteresowane udziałem w przebiegnięciu kilkuset metrów muszą o 9:30 czekać przy moście od strony bulwaru. Na rynku rozstawiony zostanie sprzęt wojskowy, w tym czołg Leopard.

W Głogowie zaplanowano jeden z przystanków XV edycji Sztafety Pamięci Gen. Broni Tadeusza Buka, która odbywa się w dniach od 10 do 25 kwietnia.

Już jutro, 24 kwietnia, do naszego miasta dotrą uczestnicy sztafety im. gen. Buka. Planowe przybycie na głogowski Rynek wyznaczono około godz. 10. O godz. 10:30 w Sali Rajców odbędzie się wręczenie nagród za najlepsze prace w konkursie plastycznym organizowanym przy okazji sztafety.

Sztafeta składa się z kilkunastu żołnierzy do których dołączą uczniowie głogowskich szkół i osoby chętne (wbiegać będą od strony Kolegiaty, za mostem w lewo, później drogą szutrową na południe ul. Starowałową i skręcają w Grodzką). Osoby chcące wziąć udział w przebiegnięciu tych kilkuset metrów muszą o 9:30 czekać przy moście od strony bulwaru.

Przy tej okazji na rynku rozstawiony zostanie sprzęt wojskowy, w tym czołg Leopard. Będzie to kolejna okazja w ostatnim czasie, na zobaczenie militarnych pojazdów na żywo. Sprzęt pozostanie na Rynku do około godz. 16.

Sztafeta rozpoczyna swój bieg z miejscowości Spała ( gdzie spoczywa śp.gen. Tadeusz BUK), zawsze o godz, 8.41 i kończy w Żaganiu inaugurując obchody święta 34 Brygady Kawalerii Pancernej

Generał Buk zginął 10 kwietnia 2010 roku podczas katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku, wraz z całą polską delegacją. Tadeusz Buk pełnił wtedy funkcję Dowódcy Wojsk Lądowych.

Generał Buk był nazywany pierwszym polskim żołnierzem w NATO, gdyż 12 marca 1999 roku kiedy Polska została przyjęta do NATO i  w Independence  (Stanach Zjednoczone) minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego, symboliczną flagę do biblioteki Trumana wniósł właśnie, wówczas w stopniu  majora, przebywając na studiach wojskowych w USA – mjr Tadeusz BUK – czytamy w materiałach promocyjnych sztafety.

Sztafeta jest oddolną inicjatywą, która zrodziła się w środowisku podoficerskim 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu, rok po katastrofie Smoleńskiej, jako chęć oddania szacunku i hołdu jej byłemu Dowódcy, który w czasach swojego dowodzenia cieszył się szczególnym uznaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj