OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Coraz więcej niedowidzących i niewidomych korzysta ze zbiorów biblioteki. Mają do dyspozycji audiobooki i czytacze. Przydałby się czytnik. 

Radny Rady Miejskiej Norbert Penza zawnioskował do prezydenta miasta o zakup do biblioteki nowego sprzęty z myślą o osobach niedowidzących i niewidomych.

– Jest coraz więcej osób z problemem widzenia – mówi Norbert Penza, Radny Rady Miasta Głogowa. – Uważam, że należy doposażyć bibliotekę w sprzęt, który pozwoli osobom z wadą wzroku czytać. 

Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie  nabyła już kilka sprzętów, które umożliwiają  osobom z wadami wzroku korzystać z jej wolumenów. Zakupiono między innymi audiobooki i czytacze.

– Mamy czytelników, którzy poszukują książek z duża czcionką – mówi Izabela Owczarek, Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie. – Na stanie są takie pozycje. Dla osób niedowidzących i niewidomych mamy do dyspozycji audiobooki i czytacze. Zastanawialiśmy się nad zakupem czytnika.

Osoby z wadą wzroku chętnie korzystają z dostępnych ułatwień informatycznych.  Ich cena jest często barierą w zakupie potrzebnego sprzętu. W bibliotekach, które chcą udostępnić swoje zbiory , urządzenia lektorskie sprawdzają się i to nawet bardzo dobrze. Nie wszystkie pozycje pisane dużą czcionką cieszą się zainteresowaniem osób z wadą wzroku. Teksty pisane małą czcionką można powiększyć, ale do tego trzeba mieć odpowiedni sprzęt. 

– Osoby niepełnosprawne chcą być traktowane normalnie i nie chcą być izolowane od społeczeństwa – mówi Norbert Penza.

 Zdjęcie: ANJA