OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na wszystkich oddziałach głogowskiego szpitala oraz  w holu zamontowane zostały dozowniki do dezynfekcji rąk. Ilość płynu znika w szybkim tempie, świadczyć to może że świadomość dotycząca zalet mycia rąk jest wysoka u odwiedzających i pracowników szpital.

Głogowski szpital przystąpił do programu Czyste ręce związanego z prawidłową higieną rąk. Organizatorem programu jest Światowa Organizacja Zdrowia. W ramach programu zamontowano 10 dozowników. Znajdują się one na wszystkich oddziałach oraz w holu budynku szpitala.  Najszybciej płyn do dezynfekcji rąk  ubywa na oddziałach intensywnej terapii, oddziale ginekologiczno-położniczym oraz przy toaletach. W holu szpitala wykonano 1860 dezynfekcji.

– Celem programu jest przeciwdziałanie chorobom brudnych rąk oraz podniesienie świadomości dotyczącej zalet wynikających z ich mycia– mówi Bożena Kuczer, specjalista ds. epidemiologii w głogowskiej placówce zdrowotnej. – W ramach programu opracowany został kompleksowy zakres działania i tabela edukacyjna. Prowadzimy kontrole na oddziałach. Sprawdzamy technikę mycia rąk. Dokonuje tego pracownik przeszkolony w Centrum Monitorowania Jakości.

Bożena Kuczer uważa, że świadomość dotycząca higieny rąk z roku na rok jest większa.  Twierdzenie poparte jest między innymi wynikiem kontroli i częstotliwością uzupełniania dozownika.

– W porównaniu do początkowego okresu wprowadzania programu zauważamy dużą poprawę. Ilość dziennych dezynfekcji wzrosła kilkadziesiąt razy– mówi Bożena Kuczer.

– W szpitalu odwiedzam znajomych – mówi Zofia Ślidzińska. – Gdy pierwszy raz zobaczyłam dozownik byłam zaskoczona.  Uważam, że to bardzo dobre rozwiązanie. Do szpitala wnosimy ale też i wynosimy z niego różne bakterie. Myję ręce dwa razy, wchodząc i wychodząc.

Zdjęcia: ANJA