KGHM chce zainwestować w Gminie Żukowice. W miejscowościach Słone i Komiana  zakład ma powstać szyb wdechowy i zjazdowo-materiałowy „GG-2 Odra”. Mieszkańcy obawiają się o swój spokój.

W wiejskiej świetlicy spotkali się mieszkańcy Gminy Żukowice, Wójt Gminy, przedstawiciele KGHM Polska Miedź S.A oraz radni Rady Gminy Żukowice. Podczas spotkania przedstawiciele największego w powiecie zakładu przedstawili mieszkańcom Słonej i Kamiona zamierzenia związane z budową nowej inwestycji.

– Mieszkańcy obu wsi zapoznali się z propozycją KGHM. Muszą zastanowić się i na następnych spotkaniu przedstawią swoje stanowisko – mówi Krzysztof Wołoszyn, Wójt Gminy Żukowice. – Zgodnie z wyjaśnieniem przedstawicieli KGHM  inwestycja, która miałaby powstać we wsiach Słone i Kamiona nie wpłynęłaby na środowisko. Ponieważ byłby to szyb wdechowy.

Mieszkańcy obu wiosek mają jednak wątpliwości. Nie chcą kolejnych inwestycji, które zniszczą ich spokój, który i tak jest już ograniczony. Nawet wieczorami hałasy nie pozwalają odpocząć. Pracujące maszyny, transport między innymi na wysypisk odpadów, zakłócają ciszę. Ich niepokój budzą także instalacje zasilające hutę. Uważają bowiem, że wytwarzane przez nie pole ma niekorzystny wpływ na  ich życie. Kolejna inwestycja może jeszcze zwiększyć nadmiar hałasu. Zastanawiają się, czy hałasu nie będzie za dużo.

– Ludzie chcą normalnie żyć – mówi jeden z mieszkańców Gminy Żukowie. –  Nie wiemy, jak ta nowa inwestycja wpłynie na poziom wody. Jest wiele wątpliwości. To bardzo trudny temat.