Do końca marca potrwa  w Głogowie kwalifikacja wojskowa. Komendant WKU ppłk Piotr Mielniczuk przypomina o obowiązku stawienia się przed komisją. Obowiązek wynika z Ustawy o powszechnym obowiązku obrony .

W tym roku kwalifikacją wojskową objęty jest rocznik podstawowy , czyli urodzeni w 1998 roku. Wezwanie otrzymało także 70 osób z rocznika starszego, którzy nie ukończyli jeszcze 24 lat,  a z różnych powodów nie stawili się na wcześniejsze kwalifikacje.  W roczniku podstawowym jest 7 kobiet. Zgłosiły się także 2 ochotniczki, które chcą otrzymać kategorie zdrowia, być może swoje życie zwiążą z wojskiem.

– Stawienie się przed komisją jest obowiązkiem , który wynika z przepisów prawa– mówi ppłk Piotr Mielniczuk, Wojskowy Komendant Uzupełnień. – Jeżeli ktoś się nie zgłosi  z własnej winy, z zaniedbania,  to wówczas wójt, burmistrz, prezydent czy komendant WKU mogą wystąpić z wnioskiem o doprowadzenie na kwalifikację.  Na  wezwaniu znajduje się informacja, co należy zrobić jeżeli wezwany nie może się stawić w wyznaczonym dniu. Dokument należy przeczytać dokładnie – mówi ppłk Mielniczuk.

Każdy wezwany po przejściu badań lekarskich i otrzymaniu  dokumentów wojskowych otrzyma kategorie zdrowia, zgodnie z wynikiem badań.   Po dwóch tygodniach od kwalifikacji, wszyscy, którzy stanęli przed komisją   automatycznie z ustawy zostają przeniesieni do rezerwy. Wezwany stawiając się na kwalifikację wojskowa  powinien mieć przy sobie dokument tożsamości i  jedno aktualne zdjęcie do książeczki wojskowej. Po otrzymaniu kategorii zdrowia A wszyscy chętni mogą już się zgłaszać do Wojskowej Komendy Uzupełnień z wnioskiem o skierowanie ich na szkolenie przygotowawcze , które zaczyna się 04.05.2017 roku. W tym roku do dyspozycji ochotników są bardzo atrakcyjne miejsca w ośrodkach szkolenia we Wrocławiu, Poznaniu , Koszalinie , Zegrzu, Świnoujściu , Gdyni , Ustce i w wielu innych. Ukończenie szkolenia przygotowawczego jest przepustką do służby zawodowej .

Komendant WKU przypomina , że wszyscy chętni którzy chcą rozpocząć studia  w Akademiach Wojskowych i Wyższych Szkół Oficerskich muszą zdecydować się do 31.03. br i do tego dnia złożyć stosowne wnioski . Wszelkie informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej WKU . Szczegółowe informacje w  Komendzie, specjaliści przedstawią stosowną ofertę .

Zdjęcia: ANJA, WKU Głogów 

 

1 KOMENTARZ

  1. Kobiety i mężczyźni do kwalifikacji
    ALE DLA CZEGO KAŻDA KOBIETA BEZ WZGLĘDU NA SWOJE KWALIFIKACJE MOZE DO NIEJ PRZYSTĄPIĆ ALE MUSZĄ TYLKO TE PO PEWNYCH UCZELNIACH…
    RÓWNOUPRAWNIENIE KULEJE JESZCZE MOCNO UDAWANIEM ZE SIE NIC NIE ZMIENIŁO MIMO ŻE MAMY 2019 ROK….
    CZYM SIE RÓZNI PRZYMUSOWY POBÓR I KWALIFIKACJA OD DOBROWOLNEGO WOJSKA POLICJI STRARZY GRANICZNEJ ITP….
    -ALBO KTOŚ SIE MIESCI W KRYTERIACH I PONOSI KONSENKWENCJE TEGO ALBO SIE NIE MIESCI I PONOSI INNE KONSENKWENCJE

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.