Trudno wyobrazić sobie dzisiaj świat bez Internetu. Jest narzędziem niezwykle przydatnym do nauki, pracy i zabawy. Niestety, może być używany w dobrych jak i złych celach. Coraz częściej Internet staje się narzędziem popełniania przestępstw. Przy pomocy sieci przestępcy dokonują włamań do baz danych, kont bankowych, dokonują oszustw i kradzieży. Mogą też nakłaniać inne osoby do zachowań niebezpiecznych zachowań.
Policja w swojej pracy zajmuje się również problemem bezpieczeństwa w sieci. Warto wiedzieć, jakie występują w nim zagrożenia i jak się zachować, kiedy na nie natrafimy:

Niebezpieczne kontakty – Internet daje złudzenie anonimowości w chwili kontaktu. Nie wszyscy w Internecie mają wobec innych dobre zamiary, nawet jeśli takie deklarują. Nie wierz, we wszystko, co się dowiesz od osób, które poznałeś tylko w Internecie. Zachowaj ostrożność w kontaktach z takimi osobami.

Ujawnienie prywatnych danych – Adres e-mail, numer telefonu, adres, zdjęcie czy różnego rodzaju hasła (do poczty, komunikatora, czatu, konta bankowego) to informacje, które należy chronić w trosce o własne bezpieczeństwo. Twoje prywatne dane nie powinny wpaść w niepowołane ręce!

Szkodliwe kontakty – ktoś obraża Cię na czacie, wyśle nieprzyjemnego e-maila lub wiadomość na komunikatorze, a może po prostu pisze do Ciebie, choć Ty tego sobie nie życzysz. Może to być ktoś, kto Cię zna, ale może też to być osoba nieznajoma, która uważa, że takie zachowanie to dobry żart. Zwykle ktoś taki myśli, że w Internecie jest się bezkarnym. To nieprawda. W Internecie każdy zostawia ślady, po których policja może go znaleźć. Jeśli zdarzy Ci się, że internetowy kontakt sprawia Ci przykrość, powiedz o tym rodzicom lub zaufanej osobie dorosłej. Zgłoś ten fakt na policji.

Szkodliwe treści – to teksty, zdjęcia, filmy i nagrania, które są nielegalne lub przeznaczone tylko dla dorosłych. Pamiętaj, że możesz na nie natrafić zupełnie przypadkowo, to się zdarza i nie ma w tym Twojej winy. Jeśli zdarzyło Ci się napotkać w Internecie szkodliwe treści – powiedz o tym rodzicom lub zaufanej osobie dorosłej. Istnieją wyspecjalizowane instytucje, które sprawdzają czy treści zawarte na takich stronach nie naruszają prawa.

Wirusy i złośliwe programy – wirusy i inne złośliwe programy mogą zniszczyć pliki na Twoim komputerze, który przestanie działać tak, jak powinien. Nie ma całkowicie skutecznej ochrony przed wirusami i złośliwymi programami. Chronić należy się poprzez stosowanie antywirusa  i zapory sieciowej. Bardzo ważne jest również korzystanie tylko z tych programów, płyt, dyskietek i pendrive’ów, na których wiemy co się znajduje. Tę samą zasadę warto stosować również do nieznanych stron internetowych.

 Spam – To wiadomości e-mail, które trafiają na Twoją skrzynkę, choć nie czekałeś na nie i nie są Ci potrzebne. Spam może przeszkadzać, może też zawierać szkodliwe treści i wirusy. Dlatego warto korzystać w anty-spamu w poczcie, a swój adres e-mail chronić i nie podawać nikomu bez potrzeby, zwłaszcza w Internecie, gdzie każdy może go znaleźć.
 

Włamania – zdarzyć się może, że ktoś zobaczy, jakie hasło wpisujesz logując się na pocztę, bankową stronę internetową, do komunikatora itp. Może się też zdarzyć, że hasło jest bardzo proste i może je zgadnąć każdy, kto będzie miał trochę szczęścia lub dobrze Cię zna. Znając Twoje hasło, osoba taka może zrobić co tylko chce i podszywając się pod Ciebie dokonywać przestępstw. Aby uniknąć kłopotów i nieprzyjemności wymyślaj dobre hasła, to jest długie i skomplikowane. Nie używaj jako haseł imienia swojego, przyjaciela, czy zwierzaka, daty urodzenia itd. – te hasła są popularne i łatwo je odgadnąć

Na podstawie materiałów KGP, oficer prasowy KPP w Głogowie