W głogowskim szpitalu w kwietniu ruszy oddział dla chorych po udarach. Lekarze i rehabilitanci zajmą się kompleksowo leczeniem pacjentów.

Szpital jest już po konkursie w NFZ. Głogowska placówka zdrowotna została wybrana do świadczenia  kompleksowych usług dla chorych po udarach.  Jest to dobra wiadomość dla lekarzy i potencjalnych pacjentów. Po podpisaniu kontraktu z NFZ w szpitalu będzie można leczyć wszystkie udary. Będzie można także podawać specjalne leki rozpuszczające zatory.

– Takie leki można podawać  tylko w oddziałach udarowych, są to drogie leki. Po podpisaniu umowy,  NFZ będzie je refundował – mówi Edward Schmidt, Prezes Zarządu Głogowskiego Szpitala Powiatowego . –  Nie będziemy już musieli  wysyłać pacjentów do oddziałów  w innych placówkach. Dla chorego i lekarza ważny jest czas. Im szybciej lek będzie podamy, tym jego działanie będzie skuteczniejsze. Udary, to jedna z chorób w których czas interwencji lekarskiej jest bardzo istotny.

Oddział udarowy powstanie w części wydzielonej na Oddziale Neurologii.  Uruchomiona zostanie sala intensywnego nadzoru z pięcioma łóżkami neurologicznymi i łóżkami rehabilitacji neurologicznej stacjonarnej. Pacjent po udarze, po dotarciu do szpitala skierowany zostanie na salę intensywnego nadzoru. Gdy jego stan się poprawi przeniesiony zostanie na salę rehabilitacji neurologicznej wczesnej.

– Będziemy starali się o kontrakt na rehabilitację neurologiczną stacjonarną – zapewnia Prezes Zarządu Głogowskiego Szpitala Powiatowego. –  Rehabilitacja jest koniecznym uzupełnieniem leczenia.

Udary  występują coraz częściej, bez względu na wiek. Jest to jeden z czynników powodujących najczęściej zgony pacjentów. Koszty pomoc pacjentom po udarach w całości pokrywa NFZ.  

Zdjęcie: ANJA