Poziomki, mięta, czosnek, oregano, lubczyk , różnego koloru kwiaty i trawy i krzewy  oraz urządzenie wielofunkcyjne do zabawy znajdują się na placu przy Miejskim Ośrodku Rehabilitacji i Usług Specjalistycznych. Dzieci poprzez dotykanie, smakowanie  i wąchanie poznawać będą otaczający ich świat.

Nowe inwestycje na placu przy MORiUS powstały z ramach Funduszu Obywatelskiego. Za 200 tys. zł zagospodarowano teren , dokonano nasadzeń, zamontowano urządzenie wielofunkcyjne do zabawy. Będą jeszcze ławeczki i ścieżka bosej stopy. Tworzyć ją będą: szyszki, żwirek, kamyczki i piasek.  Ta wielozmysłowa terapia ma pomóc dzieciom w ich rozwoju.

– Tematem wiodącym Ogrodu Doświadczania Świata jest integracja sensoryczna czyli odbieranie, przekształcanie, modulowanie i przetwarzanie informacji docierających do układu nerwowego człowieka ze świata poprzez zmysły wzroku, smaku, słuchu, węchu, dotyku, propriocepcji i równowagi, która może odbywać się w warunkach naturalnego ogrodu przyjaznego dziecku niepełnosprawnemu  – mówi Mirosława Krasicka, Dyrektorka MORiUS w Głogowie.

Ogród został podzielony za strefy tematyczne. Jest strefa wzroku: znajdą się w niej rośliny wyróżniające się kolorystyką kwiatów, liści, kory czy owoców. Strefa Słuchu: będą w niej rozmaite instalacje generujące naturalny, łatwo przyswajalny dźwięk: dzwoneczki, wiatraczki oraz kaskady, fontanny, strumyczki, oczka.  Strefa węchu: to kwiaty i zioła w staranie dobrane kompozycje aromatyczne.   Dzieci każda roślinę mogą dotknąć, powąchać, rozetrzeć na rączce. Strefa smaku:  rośliny jadalne, warzywa, owoce i zioła.  Strefa dotyku: tworzy ją roślinność o liściach, korze i kwiatach zróżnicowanych fakturowo.  Drzewa o pniach gładkich i spękanych, rośliny puszyste, pierzaste i miękkie, twarde, kłujące i szorstkie.

– Ogród Doświadczania Świata wraz z integracyjnym  placem zabaw przyniesie pożytek nie tylko podopiecznym naszego ośrodka czy innych głogowskich placówek ale również dzieciom zdrowym z terenu naszego miasta – mówi Mirosława Krasicka.

Zdjęcia: ANJA