Przestępcy działający metodą “na wnuczka” czy „na policjanta” wciąż oszukują, głównie starsze osoby. Wyłudzają od seniorów ich oszczędności.

Coraz częściej oszuści korzystają z łatwowierności osób starszych i pozbawiają ich dorobku życia. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się finansową porażką, jeżeli seniorzy będą przestrzegać dwóch podstawowych zasad: policja nigdy nie poprosi o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu! Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.

– Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi–mówi podinsp. Bogdan Kaleta, oficer prasowy KPP w Głogowie.

Dlatego też w trosce o bezpieczeństwo, głównie osób starszych, w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, w ramach zadania publicznego “Bezpieczni seniorzy – wiem i pomagam”, powstał film edukacyjno-prewencyjny zrealizowany przez Fundację ProPublika we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu. W filmie jako główny narrator wystąpił Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu, asp. sztab. Paweł Petrykowski.

 – Materiał oparty na bazie autentycznych rozmów przestępców z ofiarami obnaża działania przestępców, którzy wyłudzają pieniądze podszywając się pod członków rodziny czy funkcjonariuszy Policji. Film pokazuje schemat działania przestępców, metody, których używają i słabości które wykorzystują–mówi podinsp. Bogdan Kaleta, oficer prasowy KPP w Głogowie.- Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.

Projekt dofinansowany został ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Zdjęcia: KPP Głogów