Wielkie zainteresowanie wzbudził wykład doktor Teresy Towpik na temat medycznego zastosowania marihuany. Głogowianie znają już dobroczynne działanie leku z konopi.

Lekarze, samorządowcy, głogowianie, potencjalni pacjenci z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wykładu doktor Teresy Towpik na temat zastosowania marihuany w medycynie. Spotkanie z przybyłą z Australii lekarką odbyło się w sali głogowskiego muzeum w ramach konferencji pt. Historia, postawy naukowe oraz medyczne zastosowanie marihuany.

– Sukces już został osiągnięty. Sejm uchwalił ustawę teraz zajmie się nią Senat – mówił Stanisław Stolarczyk, prezes głogowskiego oddziału Stowarzyszenia Diabetyków- Jesteśmy zainteresowani tym, aby marihuana lecznicza, a właściwie cannabis sativa była stosowana w leczeniu. Każdą inicjatywę, która będzie do tego zmierzała, będziemy wspierać. W Polsce są już dostępne leki z marihuaną. Sprowadzane są od naszych sąsiadów. W Czechach ustawa dot. zastosowania marihuany do celów leczniczych funkcjonuje od kilku miesięcy.

Doktor Teresa Towpik rozpoczynając swój wykład powiedziała. – Marihuana w dalszym ciągu budzi duże kontrowersje. Coraz więcej jest badań na temat korzystnego działania leczniczej marihuany.

Teresa Towpik, pochodzi z Przemkowa, na stałe mieszka w Australii. Przed wyjazdem za granicę pracowała w głogowskim szpitalu. W Australii jest lekarzem ogólnym. Zgłębia wiedzę na temat zastosowania marihuany do celów leczniczych. Swoimi spostrzeżeniami podzieliła się z głogowianami. Organizatorami konferencji byli Stowarzyszenie Diabetyków Oddział Rejonowy w Głogowie oraz Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane.

Zdjęcia: ANJA