Trwają prace przy rewitalizacji Bulwaru Nadodrzańskiego. Konserwator zabytków nadzoruje działania. Odkopano między innymi średniowieczny ołtarz główny i dużo cennych detali.

Rozpoczęły się prace zmierzające do rewitalizacji Bulwaru Nadodrzańskiego. Archeolodzy i znawcy historii zajęli się terenem, gdzie stał Kościół Św. Stanisława.

– Gdyby zabytek zachował się, dziś miałby prawie 800 lat. W połowie XIII wieku powstał tu kościół i klasztor Franciszkanów. Dziś oglądamy tylko świadectwo ich działalności w Głogowie. To bardzo wartościowe fundamenty, pokazują różne fazy rozbudowy kościoła, którego patronem był Święty Stanisław – mówi Rafael Rokaszewicz, Prezydent Miasta Głogowa.

– Odkopaliśmy m.in. średniowieczny ołtarz główny, XIII – wieczną ścianę oddzielającą część kapłańską od części świeckiej, czyli przegrodę lektorium. Mamy pełen obwód murów wczesnogotyckiego kościoła rozbudowywanego o kruchty, wieżę, kaplice. To wszystko to kawał średniowiecznej historii Polski i Głogowa. Okazało się, że pozostałości nie są pustą, ceglaną ruiną, bo jest tu dużo cennych detali – mówi Maciej Małachowicz z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Prezydent Głogowa planuje wyeksponować ten zabytek, aby głogowianie poza zarysem fundamentów, mogli także poznać historię tego nieistniejącego już zabytku: jak wyglądał, rozbudowywał się, co się z nim stało po sekularyzacji. Po zakończeniu prac władze Głogowa zdecydują o sposobie przekazywania tych historycznych informacji. Dziś wiemy, że to bardzo wartościowy obiekt.

-Po odkryciu reliktów, które według pierwotnych planów miały być usytuowane kilkanaście metrów na północ, musimy zweryfikować nasze zamierzenia związane z tą częścią Bulwaru. Stąd obecność projektantów i architektów na wykopaliskach – dodaje Rafael Rokaszewicz.

Wykonawcą prac archeologicznych jest Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie.

Zdjęcia: UM Głogów