Już w najbliższą sobotę w Głogowie nastąpi pierwszy, inauguracyjny bieg parkrun Głogów. O przygotowaniach do biegu, jak również biegowej pasji, rozmawialiśmy z koordynatorką biegu – Panią Agatą. Zapraszamy do lektury.

koordynatorka parkrun Głogów fot. RM

Czym jest dla Ciebie bieganie?

Bieganie daje mi poczucie, że mogę wszystko. Najpiękniejsze w nim jest to, że daje nieograniczone korzyści: zdrowie, poprawia kondycję, wzmacnia kości, kształtuje charakter – sportowcy to silni ludzie zarówno fizycznie, jak i psychicznie; uczy dyscypliny (ważne przy planowaniu i realizacji treningów); poprawia humor i pozwala sobie radzić ze stresem.

Jeśli biegnie się długo i powoli, trening może przyjąć formę medytacji. Długie wybieganie bowiem działa naprawdę odprężająco. Natomiast podczas szybkiego biegania, starając się poprawić własne rekordy życiowe, można zdecydowanie się wyładować.

Mogę zatem stwierdzić, że bieganie jest moją pasją.

Jakie masz doświadczenie w bieganiu?

Jestem biegaczem amatorem. Intensywnie biegam od ponad roku. Moją biegową przygodę zaczęłam tak, jak większość kobiet – aby zadbać o formę, ale rozkochałam się w bieganiu i biegającej społeczności. Obecnie nie wyobrażam sobie życia bez tej formy aktywności. Skupiam się głównie na półmaratonach ale wiosną podejmę wyzwanie, jakim jest pełny maraton (42 km).

Skąd pomysł na biegi w Głogowie?

Pochodzę z okolic Głogowa. Mam tu bliskich, których często odwiedzam. W sobotnie poranki brakowało mi parkrunowych treningów. Najbliższe lokalizacje były w Lubinie i Lesznie. Spotykałam tam biegaczy z Głogowa, którzy marzyli o lokalizacji w ich pięknym mieście. Nie pozostało nic innego jak przyczynić się do spełnienia ich marzenia.

Dlaczego wybór padł na parkrun?

Najważniejsze dla mnie jest iść przez życie niosąc dobro, by pomagać drugiej osobie. Z zawodu jestem nauczycielką i wykładowcą. Organizuję wiele inicjatyw społecznych o zasięgu regionalnym, wojewódzkim i światowym. Tym razem postanowiłam podjąć się przedsięwzięcia związanego z jedną z moich pasji.

Bieg parkrun odbywa się na dystansie 5 km i jest organizowany w każdą sobotę o godzinie 9:00. Początkowo moje trasy treningowe liczyły właśnie 5 km, a parkrun umożliwiał mi stałe treningi w towarzystwie osób, które przy rożnym stopniu zaawansowania, łączyła jedna pasja – bieganie.

Cykliczność tej inicjatywy ułatwiała mi organizację planu treningowego.

Czy łatwo było skompletować osoby do pomocy?

Tak. Nie było z tym problemu. Bieganie jest teraz bardzo modne. W Głogowie jest dużo biegaczy, którzy na wieść o tym, że będą organizowane biegi parkrun w mieście, zgłosili się do pomocy przy organizacji biegów.

Największą aktywnością wykazali się: Pan Grzegorz Ambroży (Fitness & Squash Complex)
Pan Przemysław Jażło (trener biegania BBL Głogów) oraz Pani Monika Matysiak (BBL Głogów).

Oczywiście, jeśli są jeszcze osoby chętne do współpracy, to zapraszam. Bieg parkrun jest inicjatywą organizowaną dla biegaczy przez biegaczy, dlatego tak ważnym elementem jest wolontariat.

Co zrobić aby zachęcić ludzi do biegania?

Bieganie zmienia całe nasze życie, a biegacze to osoby bardzo otwarte na otoczenie. Są radośni, zdrowi, cieszący się życiem i oczywiście uprawianym sportem. Bieganie polecam osobom, które chcą zadbać o kondycję fizyczną, które chcą się pozbyć niechcianych, zbędnych kilogramów, a także tym którzy szukają nowych pasji, sposobu na nudę ale także osobom, które potrzebują życiowej zmiany, bądź mają potrzebę przynależności do większej grupy. Bieganie to także najlepszy lek antydepresyjny – pomaga rozwiązywać problemy. Dodatkowo kształtuje pozytywne nawyki, umiejętności lepszej organizacji dnia.

Bieganie to także fantastyczny kontakt z naturą. Trening głównie odbywa się po parku, lesie lub w górach.

Serdecznie zapraszamy do udziału w biegach na parkrun Głogów, którego inauguracja odbędzie się w najbliższą sobotę (30.09) w Parku nad Strumykiem. Udział w biegu jest całkowicie bezpłatny, wymagana jest tylko wcześniejsza rejestracja na stronie: http://www.parkrun.pl/glogow/ oraz posiadanie przy sobie wydrukowanego kodu uczestnika. Na stronie znajdują się także wszystkie informacje odnośnie biegu, łącznie z wynikami.

Poniżej prezentujemy trasę biegu:

 

a tutaj trasę widzianą oczami biegacza:

Rozmawiał: Marcin Rzepka
materiał YT: Przemysław Jażło