We wrześniu bardzo wysoki poziom emisji arsenu, ołowiu i innych pierwiastków. Poziom docelowy arsenu przekroczony o 5692%. Huta jest zaskoczona gigantycznymi wskaźnikami.

Przekroczony poziom arsenu i benzoapirenu w powietrzu. Gleba zgodnie z opinią Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach nie jest w złym stanie. Na 653 punkty objęte programem badawczym przekroczenia arsenu, kadmu, miedzi, ołowiu i rtęci stwierdzono w 47 próbkach. Członkowie Stowarzyszenia ProNatura, uważają, że przekroczenie pierwiastków w 47 próbach to nie jest powód do zadowolenia.

– My nie jemy ziemi, tylko płody rolne – mówi Jarosław Klus ze Stowarzyszenia ProNatura. – Uważam, że należy zbadać płody rolne, aby wyniki były pełne. Nie znamy także łącznego wpływu na nasz organizm kadmu, arsenu czy ołowiu. Jaki skutki w organizmie wywołują te wszystkie skumulowane pierwiastki.

Stanem powietrza zajęli się radni na posiedzeniu Komisji ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich i Ekologii. W budynku starostwa spotkali się radni miejscy, powiatowi przedstawiciele ochrony środowiska oraz Huty Miedzi Głogów. 

Jan Baraniecki, przewodniczący komisji przedstawił radnym i gościom informacje dotyczące przekroczenia arsenu w br.  Wyniki zatrwożyły nie tylko radnych. Przedstawiciel huty był zaskoczony gigantycznymi wskaźnikami. W styczniu poziom docelowy, który stanowi 6 nanagramów na metr sześcienny  przekroczony został o 709%. W lutym poziom arsenu przekroczono o 1055% wartości docelowej, średnie miesięczne przekroczenia 547%. W marcu przekroczenie norm na poziomie 1933%. Średni miesięczny wskaźnik przekroczenia normy wyniósł 788%. W kwietniu poziom przekroczenie wynosiło 2783%, średnia miesięczna 1067%. W maju poziom najwyższy utrzymujący się przez kilka dni osiągnął przekroczenie na poziomie 1175%, średnie miesięczne przekroczenie normy 643%. We wrześniu pomiary przeprowadzono w dniach 18-24. Poziom docelowy arsenu przekroczono o 5692%.

– Dla mnie jest to niezrozumiale i przerażające. Skąd takie skażenie powietrza? Nie wiemy czy ten wzrost emisji jest spowodowany awariami w hucie. Głównie to przemysł miedziowy emituje takie pierwiastki, wiemy to z literatury– mówił Jan Baraniecki.

Wskaźniki przedstawione przez przewodniczącego komisji były także niezrozumiale dla Mariana Knopa, głównego inżyniera ochrony środowiska i zarządzania majątkiem w Hucie Miedzi Głogów. 

– Ten rok nie jest lepszy pod względem zawartości benzoapirenu, pyłu zawiesinowego ani stanu zanieczyszczenia związanego z poziomem arsenu w mieście – mówił Marian Knop. – Te wyniki dot. arsenu są dla nas kompletnym zaskoczeniem. Zainwestowaliśmy 3 mld zł na dwie potężne instalacje. Zmniejszyliśmy emisje dopuszczalną w pyle. Zmniejszyliśmy także emisje pyłów a równocześnie mamy odwrotne reakcje, wyniki pomiaru w Głogowie. Jest może coś, czego nie wiemy. W związku z tym wykonamy,  na co wcześniej się zgodziliśmy, analizę spacjacyjną emisji.

Jarosław Klus ze Stowarzyszenie ProNatura uważa, że temat dotyczący skażenia powietrza i gleby należy wyjaśnić dogłębnie.

-Ważne jest także prowadzenie działań edukacyjnych, które będą miały na celu uchronić nasze organizmy przed szkodliwym działaniem arsenu, kadmu, ołowiu i innych pierwiastków czy związków chemicznych – dodaje Jarosław Klus.