Przedszkole Publiczne nr 20 zostało laureatem konkursu ogłoszonego przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. przy współpracy z Fundacją Nasza Ziemia na najlepsze regionalne projekty ekologiczne. Projekt o pszczółce otrzymał grant w wysokości około 10 tys. zł.

W tym roku odbyła się już VIII edycja konkursu grantowego Funduszu Naturalnej Energii ogłaszanego corocznie przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. przy współpracy z Fundacją Nasza Ziemia na najlepsze regionalne projekty ekologiczne. Konkurs skierowany był do pięciu województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego i wielkopolskiego. Celem konkursu jest dofinansowanie najlepszych pomysłów na ochronę środowiska naturalnego własnego regionu. W tym roku wpłynęło 49 wniosków o dofinansowanie. Najwięcej wniosków nadesłano z województwa dolnośląskiego. Wśród laureatów znalazło się Przedszkole Publiczne nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Głogowie z projektem „Pszczoła – ważniejsza niż myślisz”. Projekt został nagrodzony grantem w wysokości 9987,12 zł.

-Głównym założeniem projektu jest zapoznanie dzieci z pszczołą jako owadem niezastąpionym wśród zapylających i niezbędnym elementem w prawidłowym funkcjonowaniu ekosystemu oraz przybliżenie właściwości miodu w profilaktyce prozdrowotnej – mówi Urszula Krzyżanowska nauczycielka Przedszkola Publicznego nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Głogowie i współautorka projektu. – W ramach realizacji projektu dzieci wezmą udział w wycieczce do pasieki, zorganizowane zostanie spotkaniu z pszczelarzem, będą uczestniczyły w wyprawach „badawczych” w poszukiwaniu przedstawicieli pszczołowatych oraz wielu innych działaniach poszerzających wiedzę na temat pożytecznej roli pszczół. Na terenie przedszkola stworzymy ścieżkę dydaktyczną „Rośliny dla pszczół”, zaprosimy koleżanki i kolegów z innych przedszkoli na wspólne zajęcia i zabawy o pszczołach z wykorzystaniem robotów. Podsumowaniem projektu będzie „Festiwal Wesołej Pszczółki”.

Przedszkolaczki i nauczyciele mają nadzieję, że dzięki realizacji tego projektu i ukazaniu pszczoły jako owada pożytecznego, pięknego i pracowitego rozwinięte zostanie u dzieci poczucie troski i odpowiedzialność za pszczołę jako gatunku zagrożonego.

– Zapoznamy również dzieci z różnymi gatunkami miodu, jego walorami odżywczymi oraz wykorzystaniem miodu w życiu codziennym. Podniesiemy świadomość społeczności lokalnej dotyczącą konieczności wspólnego dbania o pszczoły, gdyż jak powiedział Albert Einstein: „Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia.”- dodaje Urszula Krzyżanowska nauczycielka z PP nr 20.

Zdjęcie: PP nr 20 Głogów