Pandemia koronawirusa to nowa sytuacja w KGHM związana z BHP. Od marca dominuje ona działania BHP w firmie. KGHM podjął radykalne działania, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia.

Informacja o działaniach BHP ma związek ze Światowym Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy i Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych obchodzonymi 28 kwietnia. W KGHM dzień ten jest obchodzony w szczególny sposób. W KGHM odbywało się seminarium poświęcone bezpieczeństwu, a pod pomnikiem upamiętniającym tragicznie zmarłych pracowników KGHM złożono kwiaty. Kwiaty z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa złożyli Prezes Zarządu KGHM, Marcin Chludziński, Prezes Związku Pracodawców Polskiej Miedzi, Beata Staszków, przedstawiciel szefa gabinetu politycznego premiera, ministra Krzysztofa Kubowa oraz przedstawiciele centrali związkowych.

W tym roku uroczystości z uwagi na trwającą pandemię były symboliczne. Międzynarodowa Organizacja Pracy ogłosiła, że tegoroczny Dzień był poświęcony tematowi zwalczania chorób zakaźnych w pracy, w szczególności pandemii COVID-19. KGHM ma w tej materii duże doświadczenie, bo poza zasadami, których musieli przestrzegać pracujący w KGHM, pracodawca musiał zapewnić dodatkowe środki ochrony, aby maksymalnie ograniczyć zagrożenie koronawirusem.

– Bezpieczeństwo pracowników jest naszym priorytetem bez względu na okoliczności. Pandemia koronawirusa to oczywiście zupełnie nowa sytuacja, która zdominowała nasze działania BHP w ostatnim czasie. Podjęliśmy radykalne działania, by ograniczyć ryzyko zakażenia – powiedział Prezes Zarządu KGHM, Marcin Chludziński.

W firmie wprowadzono specjalne procedury umożliwiając m.in. pracę zdalną na stanowiskach biurowych oraz zastosowano rozwiązania zabezpieczające pracowników. Przy głównych wejściach do wszystkich Oddziałów KGHM działają kamery termowizyjne do zdalnego pomiaru temperatury ciała wchodzących na teren zakładów pracowników. Systematycznie przeprowadzana jest gruntowna dezynfekcja najbardziej uczęszczanych miejsc we wszystkich Oddziałach. Zamówiono dodatkowy sprzęt do przemysłowego ozonowania przystosowany do kubatury pomieszczeń w oddziałach KGHM.

Do pracowników trafiają także płyny do dezynfekcji, maski, kombinezony i inne materiały ochronne. Płyny do dezynfekcji pracownicy dostali także do swoich domów, by zadbać o rodziny. W celu ograniczenia możliwości zakażenia wśród pracowników ograniczono liczbę osób przewożonych w autobusach pracowniczych i osób transportowanych w górniczych klatkach. Wsłuchując się także w głosy i emocje pracowników, Zarząd Spółki zdecydował o wstrzymaniu kontroli trzeźwości.