50 – letnie głogowianin , poszukiwacz zabytków został zatrzymany. Policjanci zabezpieczyli w jego mieszkaniu zabytkowe monety oraz min. fragment bransolety pochodzącej z okresu epoki brązu i przyrządy wykorzystywane do tego nielegalnego procederu.

Wspólne działania policjantów z Wydziału Kryminalnego KWP we Wrocławiu i KPP w Głogowie doprowadziły do zatrzymania 50 – letniego głogowianina, który nielegalnie prowadził poszukiwania zabytków.

– Nielegalne prowadzenie działań archeologicznych oraz poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków jest niezgodne z prawem. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe przepisy Ustawy o ochronie zabytków, w myśl których “kto bez pozwolenia lub wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2” – mówi podinsp. Bogdan Kaleta oficer prasowy KPP w Głogowie.

W mieszkaniu 50-letniego głogowianina policjanci ujawnili zabytkowe monety oraz inne przedmioty min. fragment bransolety z okresu epoki brązu, który jest cennym artefaktem. Policjanci zabezpieczyli również wykrywacz metalu. Podejrzany znalezione przedmioty oferował do sprzedaży w Internecie.