Głogowianie skarżą się na brak w marketach środków do dezynfekcji rąk. Sanepid twierdzi, że w wyniku przeprowadzonych kontroli nie stwierdzono uchybień wynikających z zaleceń dot. COVID-19.
W czasie pandemii handlowcy i klienci muszą podporządkować się zaleceniom i nakazom. W trosce o bezpieczeństwo sprzedających i kupujących wprowadzono nakaz dezynfekcji rąk i noszenia rękawiczek jednorazowych. Płyny do dezynfekcji zapewniają przedsiębiorcy. Klienci muszą zadbać o rękawiczki jednorazowe.
– Często robię zakupu w markecie niedaleko mojego domu – mówi pani Zofia. – Od pewnego czasu nie ma tam płynu do dezynfekcji rąk. Zapytałam ekspedientkę, jaki jest tego powód. Powiedziała, że pojemnik z płynem się urwał . Zgłoszono to do dyrekcji i czekają na zamontowanie nowego pojemnika. Ponad tydzień w markecie nie było płynu do dezynfekcji.
Zgodnie z przepisami w sprawie ograniczeń , nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (do dzisiaj obowiązuje rozporządzenie z 16 maja 2020r.) obiekty handlowe lub usługowe o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m2 a także inne placówki placówki handlowe i zarządzający targowiskami (straganami) są obowiązani zapewnić rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk. Jasno z przepisu tego wynika, że rękawiczki lub płyny muszą być zapewnione klientom sklepów na koszt przedsiębiorcy.
Ponadto, osoby przebywające w tych obiektach- klienci, są obowiązani na podstawie ww. rozporządzenia nosić podczas zakupu towarów lub usług rękawiczki jednorazowe. Reasumując w przypadku gdy obiekt zapewnia klientom płyny do dezynfekcji rąk, klienci takich obiektów muszą zapewnić sobie rękawiczki jednorazowe we własnym zakresie.
– W czasie zagrożenia epidemicznego a następnie epidemii przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Głogowie przeprowadzili kilkakrotnie kontrole sanitarne w obiektach handlowych w tym 4 kontrole w super i hipermarketach. Podczas kontroli sprawdzano realizację aktualnych przepisów Rady Ministra w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz realizację wytycznych GIS dla branży handlowej w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem – mówi mgr inż. Magdalena Biskup-Papuga p.o. Zastępcy Dyrektora
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. – W kontrolowanych obiektach zapewniono odpowiednią ilość środków do dezynfekcji rąk lub rękawiczek jednorazowych dla klientów w wyznaczonych miejscach.
W Głogowie funkcjonuje kilkadziesiąt marketów, mniejszych i większych sklepów. Nie wszystkie placówki objęte były kontrolą. Trudno jest więc ocenić jaki jest stan faktyczny. Nasza czytelniczka twierdzi, że w trosce o swoje zdrowie, pani Zosia ma 70 lat, będzie nosiła przy sobie płyny do dezynfekcji rąk.
Za nieprzestrzeganie przepisów dot. ograniczeń , nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii inspektor sanitarny może wymierzyć karę pieniężną w wysokości od 5000 zł do 30 000 zł.