OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Szkoły powiatu głogowskiego przygotowują się na rozpoczęcie roku szkolnego. Zakłada się, że we wrześniu uczniowie przekroczą próg szkoły. Placówki już się przygotowują na różne ewentualności.

W obecnej sytuacji w powiecie głogowskim zakłada się, iż dzieci we wrześniu usiądą w szkolnych ławkach. Szkoły zostaną zaopatrzone w środki ochrony i dezynfekcji.

– Nie wiemy jaka będzie sytuacja za dwa tygodnie. Na ten moment zakładamy, że dzieci we wrześniu wrócą do szkoły. Placówki są na to przygotowywane.– mówi Marta Dytwińska Gawrońska Rzecznik Prezydenta Głogowa.

W szkołach prowadzonych przez miasto nie będzie oficjalnego rozpoczęcia roku szkolnego. Dzieci i nauczyciele nie spotkają się na boisku szkolny, jak to było przed koronawirusem.

Również władze powiatu rozważają różne możliwości edukacji młodzieży w szkołach podległych starostwu. Przeprowadzono już między innymi rozmowy z dyrektorami placówek. Wojciech Janisio, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Głogowie uważa, że najlepszym rozwiązaniem byłby powrót młodzieży do szkolnych. Zastanawia się jednak, jak rozlokować młodzież, aby zachować odpowiedni dystans. Za kilka tygodni w ekonomiku naukę rozpocznie 620 uczniów. Jak na razie warunki sprzyjają do powrotu dzieci i młodzieży do szkól. Nie wiadomo jednak jak będzie za kilka tygodni. Dyrektorzy placówek oświatowych przygotowuje się na różne scenariusze: online lub hybrydowe.

– Jeżeli młodzież nie będzie mogła wrócić do szkół to najlepszym rozwiązaniem byłaby nauka online. Nauczyciel prowadziłby zajęcia w klasie, a młodzież byłaby w domach przed komputerem – mówi Wojciech Janisio dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Gogowie. – Analizujemy także naukę hybrydową. Ostateczną decyzję podejmiemy biorąc pod uwagę sytuację w jakiej znajdziemy się za kilka dni.

Nauka online rodzi jednak wiele pytać: czy młodzież może przed komputerem pracować z krótkimi przerwami 8 godzin lekcyjnych, czy nauczyciel także może tak długo pracować przy komputerze, czy jest to zgodne z przepisami BHP.

Wielkim wyzwaniem dla każdej szkoły będzie przygotowanie odpowiedniego modelu nauczania. Bez względu na wybór sposoby nauczania nic już nie będzie takie jaki przed pandemią koronawirusa. W tej trudnej sytuacji muszą odnaleźć się nauczyciele oraz uczniowie i ich rodzice