Przy parkingu obok polkowickiego Aquaparku (ul. Młyńska) zamontowana została stacja ładowania pojazdów elektrycznych (EE). Ładowanie odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej eMap firmy Tauron. Opłata za kilowatogodzinę wynosi 1,21 zł.

Firma Tauron stację ładowania pojazdów elektrycznych zamontowała pod koniec maja. Przez kilka tygodni po montażu trwały odbiory techniczne oraz homologacja punktu. Na początku sierpnia punkt był gotowy do użytkowania. Dzisiaj oficjalnie oddano go do użytku.

– Bardzo się cieszę, że Polkowice trafiły na polską mapę elektromobilności. Bez rozwoju tego typu instalacji trudno byłoby o rozwój w tym kierunku – mówi Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic– Dlatego bardzo się cieszę z dobrej, konstruktywnej współpracy z Tauron Nowe Technologie. Dzięki niej udało się otworzyć pierwszy w Polkowicach ogólnodostępny punkt ładowania samochodów elektrycznych, który wpisuje się w strategię utworzonego niedawno Klastra Energii Zagłębia Miedziowego. Liczę na to, że tego typu instalacje pojawią się także na terenie pozostałych gmin – dodaje Burmistrz Polkowic.

Gmina Polkowice nie poniosła kosztów związanych z postawieniem punktu do ładowania. Mieszkańcy Polkowic, którzy zdecydowaliby się na zakup auta elektrycznego nie muszą już jeździć do Lubina czy Głogowa. Takie ładowanie może by także coraz tańsze, bo od 1 maja na stacjach Tauron obowiązuje nowy cennik z niższymi stawkami ładowania na stacjach AC.

– Jest to odpowiedz na prośby i oczekiwania użytkowników oraz dążenia do jak największej przystępności usług e-mobility, oferowanych przez Tauron. Nowa taryfa jest niższa o blisko 25 proc, a stawka j od 1 maja za kilowatogodzinę wynosi 1,21 zł – informuje Marcin Wierzbicki, dyrektor Projektów Elektromobilność Tauron Nowe Technologie (TNT).

Wszystkie stacje ładowania Tauron są dostępne w aplikacji eMap, która służy m.in. do nawigowania ładowarek, autoryzacji użytkownika oraz rozliczenia klienta za usługę ładowania. Aplikacja jest dostępna w APP Store oraz Google Play. Mapa rozmieszczenia stacji znajduje się tutaj.

Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki twierdzi, że Gmina Polkowice ma ambitne plany dalszego rozwoju elektromobilności.

– Czeka nas prawdziwa rewolucja w transporcie publicznym. Zamówienie dziewięciu nowych autobusów elektrycznych to jedno, ale w przypadku wymiany floty w jednostkach gminnych również będziemy starali się nabywać pojazdy elektryczne. Myślę, że z czasem mieszkańcy naszej gminy będą coraz częściej decydować się na zakup hybryd czy samochodów w pełni elektrycznych, bo te ostatnie już dziś mogą wygodnie naładować w uruchomionym właśnie punkcie – dodaje Burmistrz Polkowic.

Dane techniczne polkowickiej stacji ładowania pojazdów elektrycznych:

Typ: Enelion

Ilość miejsc postojowych przeznaczonych do ładowania pojazdów: 2

Ilość punktów ładowania: 2

Miejsca postojowe: wydzielone i oznakowane

Maksymalna moc zainstalowanych ładowarek: 44 kW

Moc ładowania: 22 kW dla każdego punktu ładowania

Instrukcja ładowania: umieszczona na korpusie stacji

Ładowanie odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej eMap firmy Tauron.