Pod pretekstem niesamowitej okazji czy nieszczęścia, wprowadzają w błąd swoją ofiarę, która przez swoją naiwność, poczucie zaufania i szczere intencje, traci często oszczędności swojego życia.

Sposób funkcjonowania oszustów metodą „ na wnuczka” za każdym razem jest podobny. Sprawcy przeważnie dzwonią na telefon domowy podając się za wnuczka, siostrzeńca lub dalekiego krewnego. W czasie rozmowy starając się zdobyć zaufanie ofiary, wskazując troskę o jej zdrowie. Nakierowują tak rozmowę, aby uzyskać jak najwięcej informacji dotyczących osoby za którą się podają. Następnie proszą o pilną pożyczkę finansową. Częstym motywem jest okazjonalny zakup samochodu lub mieszkania, pokrycie kosztów związanych ze skutkami kolizji czy wypadku drogowego lub leczenia szpitalnego. Kolejnym ważnym krokiem, jest podanie błahego powodu, który uniemożliwi osobiste odebranie pieniędzy, podsyłając po nie swojego zaufanego kolegę. I tak niczego nieświadoma ofiara, oddaje swoje oszczędności.

– Apelujemy, aby nie przekazywać żądnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny, prosząc o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące. Po odebraniu telefonu bezwzględnie należy potwierdzić, czy dzwoniący jest osobą, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy. Pamiętajmy, aby nie udzielać żadnych informacji. Nigdy nie podajemy swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich – mówi st.asp. Łukasz Szuwikowski p.o. oficera prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie. – Prosimy o zachowanie ostrożności i należytej rozwagi – dodaje policjant.

Oszuści odwiedzają najczęściej osoby starsze i samotne. Pod pretekstem ofiarowania czegoś atrakcyjnego, zwrotu nadpłaty rachunków czy też tanich leków podszywają się za pracowników różnych instytucji- pracownika społecznego, administracji, gazowni, energetyki czy też funkcjonariuszy publicznych. Gdy ofiara wpuszcza ich do mieszkania, wykorzystują jego nieuwagę, kradnąc kosztowności, pieniądze lub inne wartościowe mienie.

– Prosimy o zapamiętanie jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza Państwa niepokój, a o swoich podejrzeniach powiadomić najbliższą jednostkę Policji – mówi st.asp. Łukasz Szuwikowski p.o. oficera prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie.