Na ulicy Rudnowskiej w Głogowie, kierowany przez 65 – letniego mężczyznę samochód osobowy, potracił przechodzącego po oznakowanym przejściu 20 – letniego pieszego. W wyniku zdarzenia pieszy odniósł obrażenia, które naruszyły czynności ciała na okres powyżej dni siedmiu. Kierowca był trzeźwy.

Do zdarzenia doszło na ulicy Rudnowskiej w Głogowie w trudnych warunkach drogowych przy zapadającym zmroku.

– Nie tłumaczy to jednak w żaden sposób kierującego – mówi podinsp. Bogdan Kaleta oficer prasowy KPP w Głogowie. – Jednym z podstawowych obowiązków kierowcy jest dostosowanie prędkości oraz sposobu jazdy do panujących na drodze warunków. Oznacza to , że musimy się poruszać z taką prędkością jaka aktualnie umożliwia nam kontrolę nad pojazdem.

Niestety w jesieni warunki drogowe mogą się zmieniać błyskawicznie. Opady deszczu, zalegające  na drogach mokre liście mogą stać się przyczyną utraty przyczepności pojazdu, a spadek temperatury i pojawienie się oblodzenia to kwestia kilku minut. Gorsza jest również widoczność na drodze.

– Apelujemy do pieszych o to, aby nosili elementy odblaskowe, które mogą uratować Wasze życie. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem –  mówi podinsp. Bogdan Kaleta oficer prasowy KPP w Głogowie.

W ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilkuset kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej.