Antepedium, zasłona mensy ołtarza zostanie przebadane, po to by lepiej poznać  budowę techniczną zabytku i ustalić datę jego powstania. Prace prowadzone będą pod kierunkiem magister sztuki Weroniki Koryckiej.

Bogato zdobione antepedium jest jednym z nielicznie zachowanych zabytków wyposażenia sakralnego dawnego Głogowa znajdującego się w zbiorach głogowskiego muzeum. Stanowiło ono snycersko i pozłotniczo opracowaną dekoracyjną zasłonę mensy ołtarza pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z kościoła klasztornego pw. św. Klemensa w Głogowie.

Abu dowiedzieć się więcej o antepedium niebawem przeprowadzone zostanie szczegółowe badanie tej bardzo bogato zdobionej zasłony mensy ołtarza. W  2021 roku zakwalifikowany został projekt „Analiza składu chemicznego warstw zapraw i folii pozłotniczych oraz monochromii antepedium z kościoła pw. św. Klemensa w Głogowie”.

– Przedsięwzięcie realizowane będzie pod kierownictwem magister sztuki Weroniki Koryckiej, asystenta konserwatorskiego z Pracowni Konserwatorskiej Oddziału Archeologiczno-Numizmatycznego MAH w Głogowie. Koordynatorem ze strony konsorcjum i kierownikiem naukowym projektu będzie dr hab. Barbara Wagner z Uniwersytetu Warszawskiego – mówi Maciej Iżycki z głogowskiego muzeum.

Badania będą częściowo sponsorowane przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów NIMOZ.

 – Bardzo cieszymy się z możliwości współpracy z Konsorcjum przy tym projekcie. Jego rezultaty pozwolą na lepsze poznanie budowy technicznej zabytku oraz pomogą przy jego datowaniu – mówi  magister sztuki Weronika Korycka.