Trudne zimowe warunki powodują, że kierowcy powinni zachować szczególną ostrożności na drodze. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na jezdni. Kierowcy noga z gazu – jest ślisko. Gwałtowne zmiany temperatury oraz opady deszczu i śniegu, mogą nas zaskoczyć.

Policja apeluje – Kierowco  zwolnij, jest ślisko. Zachowujmy bezpieczne odległości między pojazdami. Najechanie na tył innego auta czy utrata kontroli i niekontrolowany poślizg to częsta przyczyna zdarzeń drogowych w trudnych, zimowych warunkach. Czasami kilka sekund decyduje o ludzkim życiu czy zdrowiu.

– Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Podstawowym obowiązkiem kierującego jest dostosowanie się do panujących warunków jazdy. Oznacza to , że musimy się poruszać z taką prędkością jaka aktualnie umożliwia nam kontrolę nad pojazdem. W okresie jesienno – zimowym warunki drogowe zmieniają się błyskawicznie. Pojawienie się oblodzenia to kwestia kilku minut – mówi podinsp. Bogdan Kaleta oficer prasowy KPP w Głogowie.

Policja apeluje także do pieszych, aby nosili elementy odblaskowe, bo mogą uratować życie. W ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilkuset kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here