Cztery autobusy hybrydowe zakupiła głogowska Komunikacja Miejska. Na nowe hybrydy pozyskano unijne środki. Kolejne autobusy mogą być już elektryczne. Od kwietnia w autobusach komunikacji miejskiej zamontowane zostaną biletomaty.

Komunikacja Miejska wyspecjalizowała się w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Korzysta z wielu możliwości jakie dają projekty unijne. Wymianę taboru i infrastrukturę sfinansowano między innymi z dofinansowań ze środków zewnętrznych. Cztery nowe hybrydowe autobusy to trzeci kolejny projekt spółki, na które pozyskano środki unijne.

– Tabor autobusowy w ostatnich pięciu latach został bardzo mocno odświeżony.  Spółka zakupiła 23 nowe autobusy ze środków własnych i unijnych. Cztery nowe hybrydowe solarisy to efekt ostatniego projektu. Koszt zakupu tych 4 autobusów to około 6 mln zł z czego 85% stanowi dofinansowanie – mówił Rafael Rokaszewicz  Prezydent Głogowa. – W pierwszych edycjach dofinansowanie do zakupu autobusów wynosiło 65% – dodaje prezydent.

Nowe 4 autobusy, podobnie jak zakupione wcześniej są bardzo nowoczesne, ekologiczne, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażone w monitoring, klimatyzację oraz systemy obowiązujące w Komunikacji Miejskiej – jak np. Inteligentny System Samochodowy. W ramach środków unijnych powstała także niezbędna infrastruktura jak np., nowe wiaty przystankowe, tablice interaktywne.

– Nowe autobusy są o pojemności pasażerskiej w granicach 100 osób – mówi Piotr Miselis Prezes głogowskiej spółki Komunikacja Miejska. – Ograniczenia pandemiczne sprawiły, iż pojemność autobusów wykorzystywana jest w 30%. Cztery nowe hybrydowe autobusy mają wszystkie nowinki techniczne i technologiczne, najnowsze systemy bezpieczeństwa.

W ostatnich pięciu latach, przy bardzo dużym zaangażowaniu środków unijnych na zakup nowych autobusów wydano ponad 30 mln zł.

-Przygotowujemy się do opracowania analizy pod kontem zakupu nowych autobusów, ale już elektrycznych – mówi Rafael Rokaszewicz Prezydent Głogowa. – Autobusy elektryczne wymagają innej infrastruktury. Zarówno w zajezdni jak i na pętlach trzeba autobusy doładować.  Komunikacja Miejska zleci opracowanie takich analiz, abyśmy byli gotowi w kolejnych edycjach ogłoszenie naboru, już na zakup autobusów elektrycznych.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pasażerów w autobusach Komunikacji Miejskiej za trzy miesiące, od kwietnia zamontowane zostaną biletomaty. Pasażerowie za gotówkę będą mogli nabyć bilety papierowe.

no images were found