Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi e-mailami na temat rozliczenia podatku. Przestępcy, podszywając się pod fiskusa, wzywają do uzupełnienia formularza dotyczącego rozliczenia, aby wyłudzić dane osobowe i kart kredytowych.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej głogowskiej komendy ostrzegają przed fałszywymi e-mailami.

– Uważajmy na fałszywe e-maile, które sugerują, że nadawcą jest Ministerstwo Finansów lub podległy mu podmiot. Odbiorcy są wzywani do uzupełnienia formularza dotyczącego rozliczenia podatku. W rzeczywistości to kampania phishingowa, która ma wyłudzić dane osobowe i kart kredytowych – mówi st.asp. Łukasz Szuwikowski p.o. Oficera prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie.

Ministerstwo Finansów podaje przykładową treść fałszywego e-maila:
„Drodzy Klienci, Masz prawo do zwrotu podatku w wysokości 634.79 PLN Prześlij poniższy formularz, abyśmy mogli go przetworzyć Prosimy o jak najszybszy zwrot pieniędzy. Uzyskaj dostęp do formularza Kontynuacja procesu zwrotu kosztów może zająć do 24 godzin. Ten proces może zostać opóźniony, jeśli formularz zwrotu nie zostanie prawidłowo przesłany”. Przytoczona wyżej fałszywa wiadomość zawiera link do strony, która ma na celu wyłudzenie danych osobowych i danych kart kredytowych. Dlatego pod żądnym pozorem nie należy otwierać tej strony”.

W przypadku otrzymania e-maila o wskazanej lub podobnej treści należy niezwłocznie skontaktować się z administracją skarbową, pisząc na adres: incydent@mf.gov.pl