W roku jubileuszu 60-lecia KGHM Polska Miedź wszystkie kluby Honorowych Dawców Krwi działające przy spółce współpracują, żeby zebrać jak najwięcej krwi. Najbliższa akcja, z okazji hutniczego święta, zaplanowana jest na 29 maja w trzech miastach zagłębia: Lubinie, Głogowie i Legnicy.

Chętni mogą zgłaszać się w tym dniu do swoich oddziałów krwiodawstwa. Przy oddaniu krwi warto podać hasło „60 KGHM” lub numer porządkowy 670. Każdy otrzyma specjalną bransoletkę ze swoją grupą krwi.

– Tradycja oddawania krwi towarzyszy wolontariuszom KGHM od wielu lat. W roku jubileuszowym chcemy podkreślić naszą współpracę i społeczne zaangażowanie w Zagłębiu Miedziowym. W ubiegłym roku krwiodawcy zrzeszeni w klubach oddali ponad tysiąc litrów krwi. To mistrzostwo świata w pomaganiu – powiedziała Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, dyrektor naczelny ds. komunikacji w KGHM.

29 maja można się zgłosić do wybranego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa: w godz. 8 – 12 w Lubinie, ul. Gen. Józefa Bema 5; w godz. 8 – 11.30 w Głogowie, ul. T. Kościuszki 15 oraz w godz. 8 – 11 w Legnicy, ul. J. Iwaszkiewicza 5.

W roku jubileuszowym dla KGHM po raz pierwszy w akcję zaangażowali się krwiodawcy ze wszystkich klubów. Udział zapowiedzieli wolontariusze z Klubu HDK PK Hutnicza Krew przy Hucie Miedzi Legnica, Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Hucie Miedzi Głogów, HDK Serce Górnika z ZG Lubin, Klubu HDK PCK Kropla Życia z ZG Polkowice-Sieroszowice, Stowarzyszenia i Klubu HDK im. Miedzianej Kropli Krwi przy ZG Rudna.

Krew może oddać osoba pełnoletnia do 65. roku życia. Jak się do tego przygotować? Należy zjeść lekki posiłek, wypić co najmniej litr płynów (woda, soki), unikać nadmiernego fizycznego wysiłku, ograniczyć palenie tytoniu na minimum godzinę, a spożywanie alkoholu przynajmniej 24 godziny przed oddaniem krwi.