Występy maluchów, życzenia, podziękowania i nagrody. Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej połączone zostały z 10-leciem działalności Przedszkola Miejskiego nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Specjalnymi w Polkowicach.

Podwójna uroczystość została zorganizowana w najmłodszym w Polkowicach przedszkolu miejskim, czyli „szóstce”, świętującej dziesięciolecie istnienia.

– Piękne mam wspomnienia przez te dziesięć lat – mówi Magdalena Jedlecka, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 6. – Choć minęły bardzo szybko, to zadziwia mnie to, w którym miejscu teraz jesteśmy i jak dużo w tym czasie udało się zrobić. Jak bardzo się rozwinęliśmy. W 2011 roku zaczynaliśmy z dwoma oddziałami integracyjnymi, obecnie jest ich pięć oraz dwa oddziały specjalne: jeden dla dzieci z autyzmem, drugi dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. Świadczy to o zaufaniu do nas, do naszej kadry. Jest to grono wybitnych specjalistów, którzy są w stanie sprostać wymaganiom rodziców i potrzebom dzieci – podkreśla.

O rozwoju placówki świadczą liczby. Na początku działalności było niespełna 190 dzieci, a obecnie jest około 300. Co najbardziej podoba się maluchom w przedszkolu?

– Mogę pobawić się z przyjaciółmi – mówi Malina, co potwierdza Kubuś: – Jak jesteśmy na dworze, to bawię się z moim kolegą Filipem, Wiktorem, Szymonem i Jasiem.

– To jest wielka przygoda pracować z takimi młodymi ludźmi i mieć takie poczucie, że ma się duży wpływ na ich wychowanie i edukację – podkreśla Iwona Kotowicz, nauczycielka wychowania przedszkolnego i języka angielskiego w PM nr 6. – Myślę, że dlatego my, nauczyciele wychowania przedszkolnego, musimy wciąż kształcić się, pozyskiwać nową wiedzę. Każdy dzień jest niespodzianką. Wiele też możemy się od dzieci nauczyć: spontaniczności, niezakłamania, szczerości – wymienia.

Z okazji jubileuszu, zaproszeni goście przyszli do przedszkola z prezentami. W drugiej części uroczystości życzenia i podziękowania skierowane były do wszystkich osób związanych z edukacją.

– Dzień Edukacji Narodowej to święto tych, którzy kształtują nowe pokolenie, którym rozwój tych młodych ludzi leży na sercu – mówi Ewa Kowalik, zastępca burmistrza ds. społecznych. – W tych czasach covidowych jest trudno, ale nikt nie poddaje się i idzie do przodu. Każdy stara się jak najlepiej sprostać nowym wyzwaniom. Dbać o własny rozwój a równocześnie o rozwój tych najmłodszych i nieco starszej młodzieży. Uważam, że w naszej gminie mamy bardzo dobre placówki, z dużą tradycją, dużymi możliwościami. Staramy ciągle rozwijać się, iść z duchem nowoczesnej edukacji, wykraczającej poza tylko podręcznik – podkreśla wiceburmistrz.

Poza życzeniami z okazji Dnia Edukacji Narodowej wręczone zostały listy gratulacyjne i nagrody finansowe.