W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Gmina Żukowice zakupiła trzy nowoczesne defibrylatory, które zamontowano w budynku Szkoły Podstawowej w Brzegu Głogowskim, w Szkole Podstawowej w Nielubi oraz w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nielubi.

Gmina Żukowice po zakupie defibrylatorów,  doprowadziła do przeszkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy kadry tych placówek. Pracownicy  nabyli także praktyczne umiejętności obsługi zamontowanych urządzeń.

– Defibrylatory umieszczono w specjalnie oznakowanych szafkach, po otwarciu których rozlega się alarm dźwiękowy. Sprzęt jest bardzo intuicyjny w obsłudze, przez co użytkownik będzie w stanie z łatwością się nim posłużyć na każdym etapie – od naklejenia elektrod na ciało, aż do ewentualnej defibrylacji. Miejmy nadzieję, że zakupiony przez gminę Żukowice sprzęt nigdy nie będzie musiał zostać użyty. Gdyby jednak taka konieczność zaszła, zachęcamy państwa do skorzystania z niego i podjęcia próby uratowania ludzkiego życia – mówi Krzysztof Wołoszyn wójt gminy Żukowice.

Defibrylator AED  to urządzenie medyczne o niewielkich rozmiarach i małej wadze. Jego zadaniem jest oddziaływanie na mięsień sercowy prądem o stosownej energii, przez co pomaga ratować życie w sytuacji zatrzymania krążenia. Przyczyną może być choroba układu krążenia, arytmia serca, silny stres, uderzenie, porażenie prądem, zadławienie czy reakcja alergiczna. Celem defibrylacji jest wytłumienie chaotycznych impulsów elektrycznych, które przepływają przez serce i umożliwienie mu powrotu do regularnej i normalnej pracy. Z uwagi na to, że dwa urządzenia zamontowano w budynkach szkoły, defibrylatory wyposażone są w przełącznik trybu pracy dla dzieci, który wygeneruje mniejsze natężenie prądu w sytuacji, gdy poszkodowanym jest dziecko w wieku poniżej 8 lat lub o masie ciała nieprzekraczającej 25kg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here