Zakończyły się kolejne prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym w kościele w Kotli. Z uwagi na koszty prace były prowadzone w pięciu etapach i tegoroczny etap był już etapem końcowym.

Łączny koszt przeprowadzonych prac przy ołtarzu głównym w kościele w Kotli to blisko 300 tysięcy złotych. Prace konserwatorskie ze względu na ich zasięg zostały podzielone na pięć etapów. Tegoroczny etap, piąty i ostatni zwieńczył cała pracę.

– Początkowo prace konserwatorskie prowadzono przy pojedynczych elementach, które można było zdemontować i ponownie zamontować- wyjaśnia Kamila Suchocka-Szperlik, która wspiera parafię w prowadzeniu prac i pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

Prace rozpoczęto w 2017 r. od konserwacji i renowacji  obrazu św. Marcina wraz z ramą  oraz kartuszem  z literami A i Ω. W kolejnych etapach wykonano prace przy elementach takich jak rzeźby, ornamenty złocone, tabernakulum, krzyż oraz całe zwieńczenie.

W ostatnim etapie poddano pracom całą szafę ołtarzową z elementami, których nie poddano renowacji wcześniej. Ołtarz odzyskał swój oryginalny wygląd.

– Środki budżetu gminnego mamy ograniczone, ale corocznie w miarę możliwości finansowych udzielamy dotacji dla Parafii. Co najważniejsze zawsze wspieramy Parafię w zakresie przygotowywania wniosków o pozyskanie również innych środków zewnętrznych jak z budżetu województwa czy w tym roku z Ministerstwa Kultury – mówi Łukasz Horbatowski Wójt Gminy Kotla.

Na realizację prac przy ołtarzu głównym przez 5 lat przekazano dotacje z budżetu Gminy Kotla w łącznej kwocie 110 500 zł, a także pozyskano dotacje z budżetu Województwa Dolnośląskiego 25 000 zł, z Fundacji KGHM Polska Miedź 34 212,60 zł. W tym roku pozyskano również środki z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Ochrona zabytków aż 48 tys. zł. Pozostałą kwotę stanowią datki parafian.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here