Dzięki współpracy instytucji i ludzi dobrej woli, kolejna grupa młodych ludzi znalazła swój azyl w jednym z mieszkań chronionych, pozyskanego z zasobów Gminy Polkowice.

Od połowy stycznie czworo młodych ludzi z pieczy instytucjonalnej i pieczy rodzinnej zamieszka w obszernym, kilkupokojowym mieszkaniu w jednym z bloków w Polkowicach. To wynik współpracy pomiędzy Gminą Polkowice i Powiatem Polkowickim.

– Mieszkanie pozyskaliśmy od Gminy Polkowice, dzięki wsparciu burmistrza Polkowic, pana Łukasza Puźnieckiego. Następnie przez ponad cztery miesiące mieszkanie było remontowane przez honorowych krwiodawców z Maltańskiego Legionu. Za materiały zapłacił powiat polkowicki, a sprzęty niezbędne do wyposażenia mieszkania pozyskaliśmy od sponsorów – mówi Agnieszka Woźniak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach.

Jak zapewnia dyrektorka, młodzi lokatorzy nadal będą mieli stałe wsparcie ze strony PCPR i nie muszą się obawiać swoich pierwszych kroków ku samodzielności. Mieszkanie, w którym od stycznia będą gospodarzami, jest w pełni funkcjonalne, estetyczne i bezpieczne. Zadbali o to wolontariusze z Maltańskiego Legionu.

– Mieszkanie wymagało gruntownego remontu. Przychodziliśmy tu prawie codziennie przez kilka miesięcy, kto kiedy mógł, bo każdy z nas pracuje na różne zmiany.  Zależało nam na tym, żeby oddać to mieszkanie jak najprędzej. Ale warto było się napracować, żeby zobaczyć uśmiech na twarzach tych młodych osób, które tu zamieszkają – mówi Maciej Dyrdak ze Stowarzyszenia HDK Maltański Legion.

Mieszkanie zostało pozyskane z zasobów komunalnych Gminy Polkowice. Burmistrz Polkowic podkreśla, że tego typu działania to wyraz odpowiedzialności Gminy za osoby, które opuszczają placówki socjalizacyjne.

– Chcemy im stwarzać takie warunki, aby mogły jak najszybciej adaptować się do normalnego funkcjonowania. Dlatego bardzo się cieszę, że to już kolejne mieszkanie na terenie gminy Polkowice, które będzie pełniło taką funkcję. To bardzo ważne dla komfortu życia i poczucia bezpieczeństwa tych młodych osób. Zawsze będziemy wspierać te, co tu dużo mówić, trudne dla młodych osób procesy – mówi Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic.

Wagę współpracy instytucji oraz osób dobrej woli w całym procesie pozyskania i przygotowania lokum dla usamodzielniającej się młodzieży,  podkreślał starosta polkowicki.

– Tylko dzięki tej współpracy udało się w dość krótkim terminie i niemalże gospodarskim sposobem odremontować to mieszkanie. Z naszej strony to były bardzo symboliczne środki. Najważniejsze, że była dobra wola wielu ludzi i instytucji, która po raz kolejny dała taki wspaniały efekt – mówi Kamil Ciupak starosta polkowicki.