ZUS ostrzega przed oszustami wykorzystujący tzw. Spoofing i zapewnia, że konsultanci infolinii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie dzwonią do klientów w sprawie zmiany numerów telefonów do konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, czy też zmiany numerów telefonów używanych w komunikacji z bankami.

Do ZUS docierają sygnały o tzw. spoofingu telefonicznym. Pracownice Zakładu ostrzegają, aby danych osobowych nie podawać przez telefon.

– Spoofing telefoniczny polega to na tym, że oszuści podszywają się pod wybrany numer lub instytucję, z której rzekomo telefonują i chociaż telefon odbiorcy wyświetla taką informację o dzwoniącym lub piszącym wiadomość, w rzeczywistości dzwoni lub pisze ktoś inny – tłumaczy Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków czy przedstawicieli urzędów w tym także pod ZUS –  dodaje rzeczniczka.  

W ostatnich dniach wpłynęły do Zakładu zgłoszenia z informacją, że telefonował do nich ktoś z numeru infolinii ZUS 22 560 16 00 (wyświetlany na telefonie klienta).

– W czasie rozmowy osoba łamaną polszczyzną zapytała, czy klient potwierdza zmianę numeru telefonu do konta PUE oraz czy w imieniu ZUS ma poinformować banki o zmianie numeru telefonu – -mówi Iwona Kowalska-Matis.

Konsultanci infolinii ZUS nie dzwonią do klientów w sprawie zmiany numerów telefonów do konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS czy zmiany numerów telefonów w bankach.

– Zgodnie z naszymi standardami w sytuacji, kiedy jest konieczność kontaktu pracownika ZUS z klientem, nasi konsultanci przedstawiają się, podając swoje imię i nazwisko oraz przekazują informację merytoryczną, zazwyczaj związaną z pytaniem, które wcześniej zostało zadane przez klienta –zapewnia Iwona Kowalska-Matis.

Połączenia takie mogą też dotyczyć wezwania na kontrolę zwolnienia lekarskiego lub są związane z prowadzoną w ZUS konkretną sprawą klienta.

– Nie zmieniamy tą drogą ani numeru telefonu ani innych danych identyfikujących, służących do uwierzytelnienia klienta w systemie – zapewnia rzeczniczka ZUS.

Rzeczniczka apeluje, aby nie udostępniać nikomu swoich danych do logowania na PUE ZUS.