Niebieski przemarsz uczniów i przedszkolaków „Dla planety” ruszył ulicami Polkowic otwierając Dzień Polskiej Niezapominajki. Dzieci swoimi przebraniami i kwiecistymi rekwizytami zwróciły uwagę mieszkańców miasta, by przypomnieć o konieczności ochrony przyrody i środowiska lokalnego.

Dzieci z polkowickich szkół i przedszkoli ubrane na niebiesko przeszły przez ulice miasta promując proekologiczne zachowania oraz istotność lokalnej tradycji w życiu mieszkańców. Hasłem przewodnim akcji jest „Nie zapominamy o klimacie”, co przyświecało dzieciom podczas sadzenia niezapominajek przy Szkole Podstawowej nr 1 oraz Przedszkolu Miejskim nr 3.

– Święto zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy w mieście i przypomina o istocie dbania o wspólne dobro – mówią uczniowie z „jedynki”.

Następnie ze wszystkich polkowickich placówek oświatowych wyruszył niebieski przemarsz, który tradycyjnie zakończył się przed Ratuszem. Najmłodszych polkowiczan przywitała wiceburmistrz Ewa Kowalik.

– Cieszę się, że macie wiedzę i czujecie taką potrzebę, by troszczyć się o nasze najbliższe środowisko – mówi Ewa Kowalik, wiceburmistrz Polkowic. – Wszyscy musimy o tę planetę dbać. Jesteśmy w trudnym okresie, ponieważ bardzo dużo na naszej planecie się zmienia. Jak sami mówiliście, trzeba dbać o naturę, trzeba dbać o drugiego człowieka, ale też trzeba dbać o bioróżnorodność i tym samym o naszą Ziemię – dodaje wiceburmistrz.

To nie koniec obchodów święta niezapominajki. 18 maja w Szkole Podstawowej nr 1 odbędzie się wielopokoleniowa impreza ekologiczna, na której przedszkolaki między innymi zasiądą na widowni spektaklu ekologicznego „Niebieski Kapturek”.

Tego dnia odbędą się też zajęcia warsztatowe poszerzające wiedzę i pobudzające ciekawość najmłodszych pod nazwą „Wiem, więc chronię”. Będą prowadzone obserwacje mikroskopowe i pokazy doświadczeń naukowych. Uczestnicy przypomną sobie zasady pierwszej pomocy przedmedycznej oraz segregacji odpadów, która dla naszej gminy jest szczególnie istotna. Szczegóły wydarzenia można znaleźć na stronie szkoły. Do 20 maja w bibliotece miejskiej odbywa się pokonkursowa wystawa prac plastycznych pod tytułem „Niezapominajka – strażniczka przyrody”.

Patronem gminnych obchodów „Dnia Polskiej Niezapominajki” jest burmistrz Łukasz Puźniecki. Organizatorami wydarzenia są Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Wyżykowskiego w Polkowicach, Przedszkole Miejskie nr 3 oraz Gmina Polkowice. Partnerami wydarzenia są Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna oraz Straż Miejska w Polkowicach.