24 maja 2022 r. o godz. 9:30 w I Liceum Ogólnokształcącym w Głogowie spotkanie z Bartoszem Malinowskim, który wraz z żoną, przemierzył Wielki Szlak Himalajski.

Wielki Szlak Himalajski to idea międzynarodowej długodystansowej trasy pieszej pod najwyższymi szczytami na świecie w Nepalu, Indiach, Bhutanie i Pakistanie. Jako pierwsi Polacy przeszli go Bartosz Malinowski i Joanna Lipowczan.

–  O trudach, zaskoczeniach, motywacji, przygotowaniach i realizacji podróży marzeń opowie Bartosz Malinowski podczas spotkania z głogowską młodzieżą 24 maja 2022 r. o godz. 9:30 w I Liceum Ogólnokształcącym w Głogowie – mówi Agnieszka Błaszczyk, Biblioteka Lokalna Osiedla Głogowskiego.

Wielki Szlak Himalajski to zapierające dech w piersiach krajobrazy i fascynująca kultura mieszkańców górskich dolin. Sam jego nepalski odcinek liczy 1700 km. Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski byli pierwszymi Polakami, którzy go przeszli. Zajęło im to 120 dni. Wędrowali z 64 kg bagażem. Byli zdani tylko na siebie. O tej fascynującej wędrówce opowie głogowskiej młodzieży Bartosz Malinowski vel Malina – podróżnik i przewodnik górski, który w swoim podróżniczym dorobku, poza Wielkim Szlakiem Himalajskiej, ma także rowerowe wyprawy po Mongolii, Chinach, Tybecie i Nepalu. W 2010 roku współorganizował wyprawę śladami wielkiej ucieczki z sowieckiego łagru Witolda Glińskiego Long Walk Plus Expedition z Jakucka do Kalkuty w Indiach. Przez 6 miesięcy przemierzył 8 tys. km na różne sposoby nadając stałe relacje dla Programu Trzeciego Polskiego Radia. W 2013 roku wraz z żoną Asią przeszedł Chadar – lodową drogę po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach.

Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Literackie Everesty, spotkania z książką górską i podróżniczą” dofinansowanego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego Partnerstwo dla książki.